ATSO Vakfı bünyesindeki Antalya Kültür Sanat’ın 2019 güz sezonu ‘yeni/başka’ dünya tasavvurlarını yapıtlarına yansıtan üç sanatçının sergisiyle başladı. Elvan Alpay’ın “Cennet Uzaklarda Bir Vaat mi?”,  Tayfun Erdoğmuş‘un “Yeni Dünya Katmanları”, Melek Mazıcı’nın  “Şeffaf Yansımalar” adlı sergisi AKS’ta düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa ATSO Vakfı ve ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Divanı’nın yanı sıra, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan, KKTC Antalya Başkonsolosu  Mustafa Kemal Beyazbayram, serginin küratörü Haldun Dostoğlu ile sanatçılar Elvan Alpay, Tayfun Erdoğmuş ve çok sayıda sanatsever katıldı.

AKS’YE 80 BİN ZİYARETÇİ

ATSO Başkanı Davut Çetin, yeni sezona üç ayrı salonda üç ayrı sanatçının sergilerinin açılışıyla başlandığını kaydetti. Başkan Çetin, “AKS, 4 yıl önce Antalya’nın kültür-sanat yaşamına katkı sunmaya başladı. 4 yılda uzun soluklu 16 sergi açıldı, 80 bine yakın ziyaretçimiz oldu. Çocuklarımıza yönelik sanat atölyelerimize katılım ise her geçen yıl katlanarak arttı. Sanatı çocuklarımıza, gençlerimize sevdirerek yaygınlaştırma çabası gösteriyoruz” dedi.

ÇARŞI SANATLA ŞENLENECEK

ATSO olarak kültür-sanat etkinliklerine önem verdiklerini ifade eden Davut Çetin, “Sokakta Şenlik Var projesiyle de şehir merkezine canlılık kazandırdık. Sanatın şehrin her yanına yayılması çabasında olduğumuzu gösterdik. Avrupa ülkelerinde her sokakta, her caddede ve her meydan da sanat yapılıyor, şehir merkezleri gece-gündüz canlı tutuluyor. Turizm şehri Antalya’da ise saat 19.00’dan sonra çarşılarımızda, meydanlarımızda kimse yok. Önümüzdeki yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi ve alt belediyelerin de desteğiyle projemizi geliştirip şehrimizi sanatla renklendireceğiz” dedi.

Serginin konuklama sponsoru Akra ve boya sponsoru Jotun Firması’na teşekkür eden Davut Çetin, “Umarım bu sponsorluklar tüm firmalarımıza örnek olur” ifadesini kullandı.

TOPLUMA MESAJ VEREN ESERLER

Sergi küratörü Haldun Dostoğlu da ‘Cennet Uzaklar da Bir Vaat mi?’, ‘Yeni Dünya Katmanları’, ‘Şeffaf Yansımalar’ adlı resim sergileri ve eser sahibi ressamlar hakkında bilgi verdi. Paris’te birçok koleksiyonda eserleri bulunan ressam Elvan Alpay, resim sanatında üç boyutlu resim çalışmaları, kâğıdın sonsuz olanaklarını keşfeden ressam olarak tanınan, birçok eseri müzelerde yer alan Melek Mazıcı, kurumuş yaprak ve çiçeklerden oluşan ‘natura’ resim çalışmalarıyla ünlenen Tayfun Erdoğmuş’un eserlerinin yer aldığı sergiler, 1 Aralık Pazar gününe kadar açık kalacak.

 

ÜÇ SANATÇI, ÜÇ YORUM

Antalya Kültür Sanat 2019 güz sezonuna ‘yeni/başka’ dünya tasavvurlarını yapıtlarına yansıtan üç sanatçının sergisiyle başlıyor:

  • Tuvallerinde gerçeküstü evrenler kurgulayan sanatçı Elvan Alpay’ın “Cennet Uzaklarda Bir Vaat mi?” adlı sergisi,
  • Kurutulmuş yaprak, çiçek gibi ölü-doğa malzemeleri, doğadaki hallerinin aksine, organize bir biçimde kurgulayarak kompozisyonlar yaratan Tayfun Erdoğmuş‘un “Yeni Dünya Katmanları” adlı sergisi
  • Resimlerinde boyanın kimyasına müdahale ederek yeni organik formlar elde eden Melek Mazıcı’nın “Şeffaf Yansımalar” adlı sergisi.

Eseleri dünyaca ünlü müzelerde, önemli koleksiyonlarda yer alan ülkemizin değerli sanatçıları Elvan Alpay, Tayfun Erdoğmuş ve Melek Mazıcı’nın Antalya’da ilk defa sergilenecek eserleri Haldun Dostoğlu küratörlüğünde bir araya getirildi.

Galeri Nev İstanbul işbirliği hazırlanan sergilerde sanatçılar kendi “yeni / başka dünya tasavvurları”nı yapıtlarıyla ifade ederken, AKS, yaşamakta olduğumuz iklim krizine karşı  “yeni / başka dünyalar tasavvur etmeli ve yaşama biçimlerimizi değiştirmeliyiz”  fikrini bütün sezon etkinliklerinin ana eksenine yerleştirerek farkındalığa katkı yapmayı amaçlıyor.  Koyu Yeşil Belgeselleri kuşağı ağaç ve ormanı, AKS’ta Sinema distopya filmlerini merkeze alırken çocuk ve yetişkinler için iklim krizi farkındalığını artıracak atölyeler planlanıyor.

1 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek olan üç sergi, Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arasında, Perşembe günü ise 11:00-21:00 arasında gezilebilir. Sergi girişleri Uzun Perşembe saatleri olan 19:00-21:00 arasında ücretsiz.