Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Karadağ Büyükelçisi Periša Kastratović’i konuk etti.

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Hacısüleyman, Karadağ Büyükelçilik Müsteşarı Dragan Krivokapic ve  Karadağ Antalya Fahri Konsolosu iş insanı Hüseyin Erkan Yılmaz’ın da bulunduğu ziyarette, konuk büyükelçiye ATSO çalışmaları ve Antalya ekonomisi hakkında bilgiler veren Başkan Ali Bahar, Başkanlık döneminin ilk Büyükelçi ziyaretini gerçekleştiriyor olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Başkanlığı döneminde özellikle dış ilişkiler başta olmak üzere tüm önemli alanlarda Antalya’nın dünya şehri niteliğine uygun projelere ağırlık vereceğini belirten Bahar, “Antalya, özellikle son dönemde çok sayıda Rusya ve Ukrayna vatandaşının da ikamet amaçlı mülk edinmeleri sonrasında, daha da uluslararası bir şehir niteliğine büründü. Bu realiteye uygun bir yaklaşım ile Odamızı ileri taşıyacağız. Karadağ ve Antalya arasında birçok potansiyel iş fırsatı olduğunu değerlendiriyoruz, bunları gerçekleştirmek için en kısa zamanda çalışmalarımız başlayacaktır” dedi.

İş yaşamında mentör bakış açısının çok benimsediği bir yaklaşım olduğunu da vurgulayan Bahar, bu bağlamda hali hazırda Antalya OSB olarak Kuzey Kıbrıs’taki OSB’ye mentörlük verdiklerini de sözlerine ekledi.

KARADAĞ’DAN ANTALYALI İŞ İNSANLARINA DAVET

Büyükelçi Periša Kastratović de konuşmasında Karadağ’ın turizm başta olmak üzere, enerji, altyapı projeleri gibi birçok alanda yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğunu, ülkenin kuzeyinin enerji alanında, özellikle hidroenerji, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi sürdürülebilir enerji türleri açısından ciddi bir potansiyel barındırdığı bilgisini verdi.

Büyükelçi Periša Kastratović, şunları kaydetti;

“Ülkelerimiz arasında çok güçlü bağlar bulunmaktadır ve her iki taraf arasında gerçekleştirilen üst düzey heyet ziyaretleri ile ilişkilerimiz ticari anlamda günden güne daha da güçlenmektedir. Hem Karadağ hem Türkiye birer Balkan ve Akdeniz ülkesidirler, bu benzerlik iki ülkenin bağlarına da güçlü bir şekilde yansımaktadır. Karadağ’daki yabancı sermayeli firmaların %30’unu Türklerin kurduğu firmalar oluşturmaktadır. Karadağ’da oturum izni sahibi 7binin üzerinde Türk vatandaşı bulunmaktadır.

Ülkedeki iş yapma kolaylığı, avantajlı vergi sistemi ve birçok devlet desteği sayesinde Karadağ yabancılar açısından cazip bir yatırım destinasyonudur. Karadağ 2017 yılında Türkiye’nin de bu yönde verdiği ciddi destekler ile NATO’ya üye olmuştur. Halihazırda da bir sonraki Avrupa Birliği üyesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Budva ve Kotor gibi turistik şehirler haricinde de 40’ın üzerinde göl, orman varlıkları, milli parklar ile ülkenin tamamında keşfedilmesi gereken güzellikler bulunmaktadır. ATSO tarafından T.C. Dışişleri Bakanlığı ile istişare halinde Antalya’da bir Büyükelçiler toplantısı düzenlenmesi ve yabancı ülkelerin Türkiye’deki diplomatik temsilcilerinin bir araya getirilmesi faydalı olabilir.”

Görüşmede ATSO ile Karadağ Ticaret Odası arasında iş birliği anlaşması imzalanması konusu da gündeme geldi.

Başkan Bahar, konuk büyükelçiye ziyaretin anısına ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı Antalya tablosu hediye etti.