Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), ATSO Eğitim Araştırma Kültür Vakfı bünyesindeki ATSO MESEM ve TOBB MEYBEM A.Ş. arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen ‘Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5’ ve ‘Emlak Danışmanı Seviye 4’,‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları ve Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ hakkındaki bilgilendirme toplantısı ATSO Meclis Salonu’nda geçekleştirildi.

Gayrimenkul sektörünün yoğun katılımı ile yapılan toplantıya, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu, zingat.com Pazarlama Temsilcisi Ferhat Şirin ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Toplantıda Türkiye’deki Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sistemi, Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ve ATSO MESEM çalışmaları anlatılırken, zingat.com Pazarlama temsilcisi Ferhat Şirin tarafından da emlak sektöründe gerçekleştirilen mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları ve ulusal mesleki yeterlilikleri hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Belgesi olmayan emlak satışı mesleğini yapamayacak.

Toplantıda bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğu, Taşınmaz Ticareti’ne dair düzenlemenin 5 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girdiğini, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar ve Ticaret İl Müdürlükleri’nden Yetki Belgesi almayan emlak yetkililerinin 5 Aralık 2019itibariyle emlak satışı yapamayacaklarını belirtti. Ayanoğlu, 5 Haziran 2018 tarihinden itibaren emlak ticareti yapanların temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5), işletmede pazarlama ve satış personel olarak çalıştırılan kişilerin ise sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerektiğini kaydetti.

Mesleki Yeterlilik Belgesi İstisnası
Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında belge alma zorunluluğu olmayanların da tanımlandığını kaydeden ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ayanoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Getirilen istisna kapsamında Ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından mezun olanlar ile yönetmeliğin yayımlandığı 5 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, gelir veya kurumlar vergisi kaydı ile meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika almış olan tacirler ile esnaf ve sanatkârlarda ‘MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi’ şartı aranmayacak.”

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak
Belge zorunluluğu vesilesiyle Emlakçılık mesleğini ancak gerekli bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip kişilerin yapabileceğini kaydeden Ayanoğlu, “Böylece sektörümüz için de çalışan standartları belirlenmiş oluyor. Bugüne kadar iki sandalye bir masası olan emlakçılık yapıyordu ve bu durumun hem emlak alanda hem de satanda mağduriyet yarattığı çok sayıda örneğe şahit oluyorduk. Artık ehil olmayan kişiler, mesleki yeterlilik belgesi ve yetki belgesi olmadan emlak işini yapamayacaklar” dedi.

Söz konusu toplantının emlak sektörüne yönelik hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ve ulusal yeterlilikler hakkında sektör mensuplarına detaylı bilgiler vermek amacıyla yapıldığını ifade eden Ayanoğlu, sektörde faaliyet gösteren firma ve çalışanlarını mesleki yeterlilik belgelendirme sınavlarına zaman kaybetmeden başvurmaya çağırdı. Mustafa Ayanoğlu firmaların detaylı bilgileri ATSO’da faaliyet gösteren ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi’nden (ATSO MESEM) alabileceklerini de sözlerine ekledi.