Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 20.Grup (İzolasyon, seramik ve sıhhi tesisat) Meslek Komitesi Şubat ayı toplantısında, banka eksperlerinin belirlemiş olduğu gayrimenkul teminat bedelleri hakkında grup üyelerinden gelen şikayetler ele alındı.

Üyeler, yatırım yapmak isteyen şahıs veya firmaların, bankalara başvurarak gayrimenkul ipoteği karşılığında kredi aldıklarını belirtilerek, kredi başvurusunu takip eden günlerde bankanın gönderdiği bir eksperin teminat verilecek gayrimenkule giderek incelemelerde bulunduğunu ve sonucunda ekspertiz raporunun oluşturulduğunu ifade etti.

Banka ekspertiz raporları ile firmaların ipotek gösterdiği gayrimenkulün gerçek değerlerinin %25-%35 altında bedel belirlendiğini belirten komite üyeleri, böylelikle şirketlerin elde edeceği finansal kabiliyetlerinin azaldığını kaydetti. Şirketlerin finansal güçlerinin arttırılması için firmalara ait gayrimenkul reel değerlerinin altında olmaması gerektiğini vurgulayan üyeler, ekspertiz firmalarının uyguladığı sistemin revize edilmesini önerdi.

Üyeler, konuyla ilgili sektördeki sıkıntının giderilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı ile T.C. Merkez Bankası’na yazı yazılmasının Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verdi.

Çöp kamyonları geceleri hizmet versin
Toplantıda ayrıca komite üyelerinden gelen taleplerde, “Muratpaşa Belediyesi’ne ait çöp kamyonları tarafından ana cadde ve ara sokaklardaki çöplerin 17.00 – 22.00 saatleri arasında alındığı, yol süpürme araçlarının da 07.00-15.00 saatleri arasında çalıştığı belirtilerek, bu saatlerdeki çöp toplama ve temizlik işlerinin trafiği aksatarak trafik yoğunluğuna sebebiyet verdiğine” değinildi.

Belediye temizlik işçileri tarafından yapılan çalışmaların gece 24.00-03.00 saatleri arasında yapılmasının daha uygun olacağını ifade eden üyeler, böylelikle trafik akışının engellemesinin ortadan kalkacağını kaydetti. Meslek komitesi önerisinin değerlendirilmesi amacıyla Muratpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne yazı yazılmasının Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, komitenin öneri ve isteklerini yerinde bularak gerekli çalışmaları başlattı.