Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik yeni bir projeye daha başlattı. Proje ile CNC Simülasyonu, 3D Yazıcı ve Robotik Kodlama Yenilikçi mesleki eğitim modelleri ile öğretmenlerin ve öğrencilerin niteliklerini ve kapasitelerini arttırarak sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün istihdama kazandırılması hedefleniyor. Proje kapsamında Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde CNC Simülasyonu, 3D Yazıcı, Bilgisayar Laboratuvarı oluşturularak atölyelerin makine-ekipman kapasitesinin geliştirilmesi de sağlanacak.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından hazırlanan, “Nitelikli Eğitim Nitelikli İş Gücü” isimli projenin, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazandığını belirtti.

Başkan Davut Çetin, yüzde 90’ı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, yüzde 10’u ATSO tarafından finanse edilen 591.520,00 TL toplam bütçeli projenin 13 Aralık 2019 tarihinde başladığını ve 15 ay süreceğini bildirdi.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün Proje ortakları olduğunu belirten Başkan Davut Çetin, projenin; mesleki ve yenilikçi eğitim yöntemleriyle meslek lisesinin teknolojik alt yapısının geliştirilerek, daha fazla istihdam edilebilir bir genç nüfusun yaratılmasına, eğitim/öğretim ve işgücü piyasasının ihtiyaçları arasında daha güçlü bir bağ oluşturarak genç işsizliğinin azaltılmasına katkıda bulunulacağını kaydetti.

Öğretmenlere ve Öğrencilere Simülatörlü CNC ve 3D Yazıcı Yenilikçi Eğitim Modeli

Projenin bir faaliyeti olarak Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulacak olan yenilikçi eğitim laboratuvarında 40 öğretmene CNC Simülasyon eğitimi ile 3D yazıcı eğitici eğitimi ve 11-12 sınıf meslek lisesinde eğitimleri devam eden 100 öğrenciye CNC Simülasyon eğitimi ve 200 öğrenciye de 3D yazıcı eğitimleri düzenlenerek bu alandaki bilgi ve becerilerinin arttırılacağını kaydeden Davut Çetin, sektörün bu bağlamda beklenti ve ihtiyaçlarının karşılanabileceğini bildirdi. Ayrıca Makine Teknolojileri Alanı atölyesine Universal Freze ve Torna makinelerinin proje kapsamında alınarak öğrencilerin en son teknolojik ekipmanla en güncel bilgileri öğrenmeleri sağlanacağını belirtti.

ATSO İnovasyon Merkezinde Robotik Kodlama Arduino Eğitimleri

Davut Çetin, “Antalya 4.0 vizyonu çerçevesinde, yenilikçi yaklaşımlar çerçevesinde oluşturulan üyelerimizin, girişimci adaylarının ve öğrencilerin yararlanacağı fiziki altyapıya ve kaynaklara sahip ATSO İnovasyon merkezinde projenin hedef grubu içerisinde yer alan  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki 15 öğretmene eğitici eğitimi verilecek ve eğitim alan öğretmenler tarafından 11.Sınıfta Endüstriyel Otomasyon, Bilişim, Elektrik Elektronik Teknolojileri alanında okuyan 30 öğrenciye yönelik Robotik Kodlama ve Arduino eğitimi gerçekleştirilecek” dedi.

Doğru Meslek Seçimi İçin Öğrencilere Rehberlik

Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıfta okuyan 200 öğrencinin, iş hayatına geçişlerini kolaylaştırmak amacıyla proje iştirakçisi olan Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş ve meslek danışmanları tarafından “Mülakat Teknikleri, Özgeçmiş Hazırlama” ve “İşveren Beklentileri” eğitimi ile “Meslek Seçimlerinin Tanıtımına” yönelik bilgilendirme eğitimi verileceğini belirten Başkan Çetin, ATSO üyesi firmalara mesleki iş gezisi ziyaretlerinin düzenlenmesi ile özel sektör-eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin geliştirileceğini söyledi.

Başkan Davut Çetin, “Projemizin yazımında ve uygulama aşamasında emeği geçen ATSO çalışanlarına, proje faaliyetlerini birlikte gerçekleştireceğimiz proje ortağı Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile proje iştirakçisi olan Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün yönetici ve çalışanlarına sunacakları destek ve katkı için teşekkür eder, projemizin tüm taraflara hayırlı olmasını dilerim” dedi.