Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 27.Grup (Oyuncak, Züccaciye ve Hediyelik Eşya) Meslek Komitesi Ocak ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda; KOSGEB “Hızlı Destek Programı”nın 3. aşaması olan ve pandemiden olumsuz etkilenen bazı hizmet ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelere yönelik destek paketi ele alındı.

Destek programından; genç, yeni mezun ve kadın istihdamını önceliklendiren 3’üncü fazda, belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin,

*1981 ve sonrası doğumlu,

*Daha önce hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış yeni personeli istihdam edebileceği,

*Üniversite mezununun yanı sıra mesleki ve teknik lise mezunu istihdam eden işletmelerin de bu destekten yararlanabileceği ifade edildi.

Komite üyeleri tarafından yapılan açıklamada, işletmelerin kriterlere uygun yeni bir personeli 12 ay boyunca istihdam etmelerinin istendiği, bir taraftan da son 12 aydaki ortalama istihdamı korumaları gerektiği belirtilerek, bu şartları sağlayan mikro ve küçük işletmelerin, istihdam edecekleri her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek alabileceği; mikro işletmelerin 2, küçük işletmelerin de 5 personele kadar bu desteği kullanabileceği, işletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması durumunda ise destek üst limitinin 110 bin liraya kadar çıkacağı bildirildi.

Salgında gelir kaybının nispeten yüksek olduğu hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri, mevcut istihdam seviyelerini korumaları ve ilave istihdam oluşturmalarının amaçlandığı 2 yıl geri ödemesiz destek programının işletmeler için ciddi avantaj sağladığını belirten Komite üyeleri, istihdamın artması için başvuru şartlarının konjonktüre göre biraz daha esnetilerek güncellenmesi önerisinde bulundu. Önerinin değerlendirilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletilmesi konusunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.