ATSO 23.Grup (Elektronik ürünler ve telekomünikasyon) Meslek Komitesi, cep telefonlarındaki taksit sayısının 6 aydan 12 aya çıkarılmasını istedi.

Komite üyeleri, grup üyelerinden gelen şikayetlerde, dövizin yükselişine bağlı olarak Türk Lirası’nın son aylarda yaşadığı muazzam değer kaybı ve izleyen zamlar sonrasında kontratla satılan cep telefonlarında taksit sayısının düşürülmesi ile sektörün ciddi sıkıntı yaşadığını bildirdiler.

Sektörde 31 Ağustos 2018 tarihi itibariyle hat satışı üzerinden yapılan taksit uygulamasının 6’ya indirilmesi ve bu uygulamanın sektördeki etkilerini de değerlendiren komite, özellikle 6 taksit uygulamasının başlamasıyla birlikte sektörel ticaret hacminde daralma olduğunu vurguladı.

Krizin ülkemizde kendisini çok ağır şekilde hissettirdiği şu günlerde, sektörde finansal destek ihtiyacının hat safhada olduğunu dile getiren komite üyeleri, tüketicinin alım gücünün azaldığı, esnafın sınırlı sermaye ve finansman olanakları ile faaliyetlerini sürdürmeye çalıştıklarını ifade edilerek, piyasalara hareketlilik getirilmesi gerektiğini belirttiler.

Bu kapsamda, artan maliyetlerin önüne geçilmesi, piyasanın canlandırılması için cep telefonu satışlarındaki 6 ay taksit sayısının ivedilikle 12 aya çıkarılmasına yönelik çalışmalar yapılmasını isteyen komite üyeleri, bu maksatla TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmasını dile getirdiler.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin isteğini yerinde bularak gerekli girişimlere başladı.