Beyazdan Maviye Antalya “Kay-Sür-Yüz” Yarışları büyük heyecana sahne oldu.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği Beyazdan Maviye Antalya “Kay-Sür-Yüz” Kış Sporları Organizasyonu, sporculara ve izleyenlere bir günde dört mevsimi yaşattı. Antalya’nın kış sporları merkezi Saklıkent’te kayak yarışı ile start alan mücadele, bisiklet etabı ile devam ederek Konyaaltı’nda yüzme etabı ile tamamlandı.

İlk kez düzenlenen organizasyonda toplam 20 takım ve 60 sporcu yarıştı. Sporcular 2,5 km kayak, 45 km bisiklet ve son olarak 500 metre yüzerek yarışı tamamladı. Parkurlar boyunca çok sayıda sporsever, tarihi yarışa tanıklık etti.

Dereceye girenlere kupaları Porto Bello Otel’de düzenlenen bir törenle verildi. Törene Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Deniz Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, Saklıkent Kooperatifi Başkanı Emin Altıner, sporcuların aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye’de bir ilk

Beyazdan Maviye Antalya “Kay-Sür-Yüz” Kış Sporları Organizasyonu’nun Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Valiliği’nin himayelerinde gerçekleştirilen organizasyonu önümüzdeki yıllarda uluslararası düzeyde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Tanıtım açısından çok önemli

Kay-Sür-Yüz etkinliğini Antalya turizminin çeşitlenmesi ve tanıtımı açısından da çok önemsediklerini vurgulayan Davut Çetin, “Antalya’nın hep konuştuğumuz ama bugüne kadar pek de tanıtamadığımız bir özelliği var. Bu şehirde aynı gün içinde hem yüzebilir, hem de kayak yapabilirsiniz. Antalya’da aynı gün içerisinde Toroslar’da kayak yapıp, bir saat sonra Konyaaltı’nda rahatlıkla denize girebilirsiniz. Bu özellik Antalya’yı dünyadaki bir çok turizm destinasyonundan farklı kılan bir zenginlik. Bugün iki aktivitenin arasına bisiklet etabını da koyarak farklı bir triatlon yaptık. İlk denemeydi gerçekten çok güzel oldu. Bugün Antalya’ya 1 saat uzaklıktaki Saklıkent’te sabah her yer bembeyaz kardı ve güneşli bir hava vardı. Kayak yarışlarını tamamladık, bisiklet yarışının startını verdiğimizde kar yağıyordu. Bisikletçiler 45 kilometre aşağıya Konyaaltı Sahili’ne indiğinde hava sıcaklığı 17-18 derece civarındaydı. Yani denize girilebilecek bir durumdaydı. Ve yüzme yarışını gerçekleştirdik. Zor bir parkur olmasına rağmen tüm sporcularımız ve görevlilerimiz en küçük bir olumsuzluk yaşamadan yarışlarımızı tamamladık. Bu etkinliği Antalya turizminin tanıtımı için çok önemsiyoruz. Umuyorum bu etkinliği önümüzdeki süreçte uluslararası düzeye taşıyacağız. Dünya’nın ünlü sporcularını kentimizde ağırlayacağız” dedi.

Başkan Davut Çetin, Antalya Valiliği’nin himayelerinde gerçekleşen organizasyona desteklerinden dolayı Konyaaltı Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Antalyaspor Yüzme, Kayak, Bisiklet ve Yüzme Federasyonu İl Temsilcilikleri, Saklıkent Konut Yapı Kooperatifi”ne teşekkür etti.

Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Saklıkent Kooperatifi Başkanı Emin Altıner de yaptıkları konuşmalarda organizasyonun Antalya turizmi ve tanıtımı için önemine dikkat çekti.

YARIŞLARDA DERECEYE GİRENLER ŞÖYLE;

Kayak Etabı

  1. Osman Özaydın
  2. Burak Gez
  3. Suzan Margaret Yalın

 

Bisiklet Etabı

  1. Ataman Şekerci
  2. Furkan Gürler
  3. Bülent Mihraç Korkmaz

 

Yüzme Etabı

  1. Ege Mert Öztürk
  2. Ramazan Dinçer
  3. Şükrü Sinan

 

Genel Klasman Takım Kupa Birincileri

Baki Karaçay

Ataman Şekerci

Şükrü Sinan

 

Genel Klasman Takım Kupa İkincileri

Tuğrul Konuk

Emir Kaya

Cennet Çarşı

 

Genel Klasman Takım Kupa Üçüncüleri

Ali Efe Özaydın

Yiğit Eryılmaz

Deniz Demircan