Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 28.Grup (Kırtasiye, Fotoğraf ve Tercümanlık Hizmetleri) Meslek Komitesi Şubat ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi.

Toplantıda Komite üyeleri tarafından, Covid-19 küresel salgınının ülkemizi de etkisi altına aldığı bu süreçte, salgınla mücadele kapsamında devletimiz tarafından birçok önlemler alındığı, başta sokağa çıkma yasağı ve bazı sektörlerin kısmen veya tamamen kapatılması gibi uygulamalara geçildiği ifade edildi. Salgınla mücadele kapsamında alınan söz konusu tedbirlerin mutlaka fayda getireceği ifade edilerek, toplumun bütün kesimlerinin devletimizin uyarılarına, koyduğu yasaklara ve aldığı tedbirlere harfiyen uyması, vaka sayılarının hızla düşmesi için herkesin üzerine düşen vazifeyi yerine getirmesi gerektiği dile getirildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında düğün salonlarının kapatıldığı, başta düğün salonları olmak üzere bu sektörle iş yapan bir çok sektörle birlikte fotoğrafçılık sektörünün de işlerinin olumsuz etkilendiğini belirten Komite üyeleri, önümüzdeki süreçte, bahar ayları ile birlikte havaların ısınacağı ve özellikle Ramazan ayından sonraki süreçte de sektörü yakından ilgilendiren düğün sezonun başlayacağına dikkat çekti.

Düğün yapmak isteyen çiftlerin de düğün tarihlerini en az 2 ay önceden planlamaya başlayacaklarını belirten, Komite üyeleri, vaka sayılarının düşmesine bağlı olarak düğün sektöründe yasakların kaldırılması kararı verilirken yukarıda belirtilen gerekçelerle en az 2 ay öncesinden bu kararın alınması önerisinde bulundu.

Önerinin TOBB aracılığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı’na iletilmesi konusunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.