Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Ekim ayında Türkiye genelinde ihracat hacmi 18 milyar 544 milyon $ düzeyinde gerçekleşirken, Antalya ilinde ihracat hacmi geçen yılın aynı ayına göre %11,2 artışla 159 milyon 853 bin $ olarak gerçekleşmiştir. Buna göre Antalya Ekim ayı ihracatı %2,2 oranında azalan Türkiye ihracatının yaklaşık 13 puan üzerinde bir seyir izlemiştir.

Yılın ilk 10 aylık dönemine bakıldığı zaman Ekim ayının aksine Türkiye’nin 2 puan gerisinde bir seyir izleyen Antalya ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre %10,8’lik bir artışla 1 milyar 660 milyon $ düzeyinde gerçekleşmiştir. Aynı dönemde Türkiye genelinde ihracat hacmi %12,8 artışla 187 milyar 217 milyon $ olmuştur.

Sanayi ve Madencilikte İhracat Artışı Tarımın Önünde

Ekim ayı itibariyle Antalya ihracatı sektörler açısından incelendiğinde, madencilik ürünleri ihracatının bir önceki yıla göre %21,1, sanayi ürünlerinde ise birçok alt sektörde ortalamanın üzerinde artış yaşandığı görülmektedir.  Ancak Antalya için en önemli ihracat kalemi olan yaş meyve ve sebze ihracatı geçen yılın Ekim ayına göre %0,4 oranında artış kaydederken, bu oran Antalya ortalamasının bir hayli gerisinde kalmıştır.   

2022 yılının Ekim ayında ile “Yaş Meyve ve Sebze” ihracatı 42 milyon 730 bin $ ile ilk sırada yer alırken, 30 milyon 197 bin $ ile “Madencilik Ürünleri” ikinci sırada ve 20 milyon 753 bin $ ile “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri” üçüncü sırada yer almaktadır.

Ekim ayında sektörlerin Antalya’nın toplam ihracatındaki paylarına bakıldığında ilk 3 sektörün toplam içindeki payı %58,6 olurken, “Yaş Meyve ve Sebze” ihracatının toplam ihracat içindeki payı %26,7, “Madencilik Ürünleri” ihracatının toplam içindeki payı ise %18,9 düzeyinde gerçekleşmiştir.

İhracat Destinasyonlarında Farklı Ülkeler

Ekim ayında Antalya’nın en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında ilk sırada 15 milyon 342 bin $ ile Rusya yer alırken, Rusya’yı 13 milyon 885 bin $ ile Almanya ve 9 milyon 012 bin $ ile Çin takip etmektedir.

Ocak – Ekim dönemine bakıldığında ise yılın ilk 10 ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke 142 milyon 295 bin $ ile Almanya olurken, 123 milyon 490 bin $ ile Rusya ikinci ve 106 milyon 706 bin $ ile Hollanda üçüncü sırada yer almaktadır.

Şubat ayının son haftasında başlayan Ukrayna – Rusya krizinden sonra bu ülkelere yapılan ihracat ciddi bir kayıp göstermişti ancak Rusya pazarına son üç aydır artış gösteren ihracat, Ekim ayında da %38,8 oranında artış göstermiştir.

Bu dönemde özellikle Çin’e yönelik ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre gerileme kaydetmiş olması önemli bir sorun olarak çarpmaktadır. 2022 yılı başından itibaren Çin’e yapılan ihracatta hemen her ay gerileme yaşanırken, yılın ilk on aylık döneminde bu ülkeye gerçekleştirilen ihracat %33,3 düzeyinde gerileme kaydetmiştir. Ancak bu ülkeye yapılan ihracat Ekim ayında geçen yıla göre %76 artışla 9 milyon 12 bin $ olarak gerçekleşmiştir.

Buna karşılık Ekim ayında Mısır’a gerçekleştirilen ihracatın geçen yılın aynı ayına göre %344 oranında artması ve aylık bazda en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında yer alması dikkat çeken bir diğer noktadır.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü