19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi, son yapılan yüzde 14,9 oranındaki elektrik zammının sanayiciyi, esnafı ve vatandaşı olumsuz etkilediği için yeniden gözden geçirilmesini önerdi.

Komite üyeleri, ekonominin durgun olduğu ve ciddi ekonomik sorunların yaşandığı bu dönemde elektriğe gelen zammı ele aldılar. Elektrik faturalarının; çiftçi, sanayici ve esnafın önemli bir maliyet unsuru, aile bütçesinde de önemli bir harcama kalemi olduğunu ifade ettiler.

Tüketicinin elektrik tüketim bedelinin yanı sıra, dağıtım, iletim, kayıp/kaçak, perakende satış hizmet, sayaç okuma bedeli, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV ödediği belirtilmiş olup, yapılan %14.90’lık zammın tekrar gözden geçirilmesini öneren komite üyeleri, son dönemde üst üste gelen elektrik zamları yüzünden sanayicilerin üretimi durdurma noktasına geldiğini de vurgulayarak, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşın cep yakan elektrik faturaları ile zor durumda kaldığını belirttiler.

Komite üyeleri, bu çerçevede elektrik fiyatına yapılan son zammın tekrar gözden geçirilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na yazı yazılmasını istediler.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin önerisi üzerine gerekli yazışmayı başlattı.