3.Grup (Madencilik) Meslek Komitesi, ekonominin durgun olduğu ve ciddi ekonomik sorunların yaşandığı bu dönemde elektrik fiyatına yapılan % 14.90’lık zammın tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Komite üyeleri, elektriğe gelen son zammı ele alarak, elektrik faturalarının; çiftçi, sanayici ve esnafın önemli bir maliyet unsuru, aile bütçesinde de önemli bir harcama kalemi olduğunu ifade ettiler. Tüketicinin elektrik tüketim bedelinin yanı sıra, dağıtım, iletim, kayıp/kaçak, perakende satış hizmet, sayaç okuma bedeli, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV ödediğini belirten komite üyeleri, yapılan %14.90’lık zammın tekrar gözden geçirilmesini önerdiler.

Son dönemde üst üste gelen elektrik zamları yüzünden sanayicilerin üretimi durdurma noktasına geldiğini de vurgulayan komite üyeleri, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşın cep yakan elektrik faturaları ile zor durumda kaldığını, elektrik fiyatına yapılan son zammın tekrar gözden geçirilmesi maksadıyla konunun diğer komitelerde de değerlendirilmesini ve TOBB aracılığıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na yazı yazılmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin kararını olumlu bularak gerekli çalışmaları başlattı.