Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Eylül ayında Türkiye genelinde ihracat hacmi 19 milyar 807 milyon $ düzeyinde gerçekleşirken, Antalya ilinde ihracat hacmi geçen yılın aynı ayına göre %0,3 azalışla 152 milyon 156 bin $ olarak gerçekleşmiştir. Buna göre Antalya Eylül ayı ihracatı %3,7 oranında artan Türkiye ihracatının yaklaşık 4 puan gerisinde bir seyir izlemiştir.

Yılın ilk 9 aylık dönemine bakıldığı zaman Eylül ayına paralel bir şekilde Türkiye’nin gerisinde bir seyir izleyen Antalya ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre %10,8’lik bir artışla 1 milyar 500 milyon $ düzeyinde gerçekleşmiştir. Aynı dönemde Türkiye genelinde ihracat hacmi %14,8 artışla 168 milyar 768 milyon $ olmuştur.

Tarım İhracatı Gerilerken, Sanayi ve Madencilik Artışta

Eylül ayı itibariyle Antalya ihracatı sektörler açısından incelendiğinde, madencilik ürünleri ihracatının bir önceki yıla göre %7,2, sanayi ürünleri ihracatının %4,9 oranında artış gösterdiği görülmektedir.  Ancak Antalya için en önemli ihracat kalemi olan yaş meyve ve sebze ihracatı geçen yılın Eylül ayına göre %8,7 oranında gerileme kaydederken, toplam tarım ihracatı %10 gerileme kaydetmiştir.  

2022 yılının Eylül ayında ile “Yaş Meyve ve Sebze” ihracatı 36 milyon 467 bin $ ile ilk sırada yer alırken, 32 milyon 272 bin $ ile “Madencilik Ürünleri” ikinci sırada ve 23 milyon 128 bin $ ile “Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri” üçüncü sırada yer almaktadır.

Eylül ayında sektörlerin Antalya’nın toplam ihracatındaki paylarına bakıldığında ilk 3 sektörün toplam içindeki payı %60,4 olurken, “Yaş Meyve ve Sebze” ihracatının toplam ihracat içindeki payı %24, “Madencilik Ürünleri” ihracatının toplam içindeki payı ise %21,2 düzeyinde gerçekleşmiştir.

İhracatta İlk 3 Ülke Yerini Korumaya Devam Ediyor

Eylül ayında Antalya’nın en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında ilk sırada 16 milyon 113 bin $ ile Rusya yer alırken, Rusya’yı 15 milyon 280 bin $ ile Almanya ve 12 milyon 557 bin $ ile Hollanda takip etmektedir.

Ocak – Eylül dönemine bakıldığında ise yılın ilk 9 ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke 128 milyon 424 bin $ ile Almanya olurken, 108 milyon 136 bin $ ile Rusya ikinci ve 98 milyon 148 bin $ ile Hollanda üçüncü sırada yer almaktadır.

Şubat ayının son haftasında başlayan Ukrayna – Rusya krizinden sonra bu ülkelere yapılan ihracat ciddi bir kayıp göstermişti ancak Rusya pazarına son üç aydır artış gösteren ihracat, Eylül ayında da %58,8 oranında artış göstermiştir.

Bu dönemde özellikle Çin’e yönelik ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre gerileme kaydetmiş olması önemli bir sorun olarak çarpmaktadır. 2022 yılı başından itibaren Çin’e yapılan ihracatta hemen her ay gerileme yaşanırken, yılın ilk dokuz aylık döneminde bu ülkeye gerçekleştirilen ihracat %38,8 düzeyinde gerileme kaydetmiştir.

Öyle ki 2021 yılında en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Çin üçüncü sırada yer almasına rağmen, bu yılın ilk 8 ayında gerçekleştirilen 62 milyon 252 bin $’lık ihracat ile en fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasında dördüncü sıraya gerilemiştir.

Buna karşılık Ağustos ayı ile birlikte Eylül ayında da Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen ihracat hacminde yaşanan artışla ilk 10 ülke arasında yer alması dikkat çeken bir diğer noktadır. Daha önceki yıllarda neredeyse hiç ihracatın yapılmadığı Suudi Arabistan’a Ağustos ayında 4 milyon 44 bin $’lık ihracat gerçekleştirilirken, geçtiğimiz ay olan Eylül ayında da geçen yıla göre %6254 artışla yaklaşık 4 milyon $’lık ihracat gerçekleştirilmiştir.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü