TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerine göre Eylül ayında Türkiye genelinde yapılan toplam konut satışları geçen yılının aynı ayına göre %22,93 oranında azalarak 113 bin 402 adet olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Eylül döneminde ise toplam konut satışları geçen yıla göre %11,38 oranında artış kaydetmiştir.

TR61 bölgesinde ise her üç ilde de Ocak – Eylül dönemi konut satışlarında Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış yaşanmıştır.

Eylül ayında ise TR61 bölgesinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre gerileme kaydederken, azalışlar Türkiye ortalamasının gerisinde kalmıştır.

Eylül ayında 6 bin 078 konut satışının gerçekleştirildiği Antalya’da geçen yıla göre %6,89 oranında azalış kaydedilmiştir.

Bu verilere göre Antalya aylık bazda toplam konut satışlarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından dördüncü sırada yer almaktadır.

Antalya İpotekli Konut Satışlarında Türkiye Ortalamasının Gerisinde

Türkiye genelinde Eylül ayında gerçekleştirilen 16 bin 970 adet ipotekli konut satışının toplam konut satışları içerisindeki payı %14,96 olurken, Antalya ipotekli konut satışlarında bu ortalamanın altında kalmıştır.

Antalya genelinde Eylül ayında ipotekli olarak satılan 417 konutun toplam satışlar içerisindeki payı %6,86 olurken, bu oran Burdur’da %17,64, Isparta’da ise %16,56 olarak gerçekleşmiştir.

Antalya’da Her 3 Konuttan Birini Hala Yabancılar Alıyor

Eylül ayında Türkiye genelinde toplam konut satışları içerisindeki yabancılara yönelik konut satışları, geçen yılın Eylül ayına göre %23,84 oranında azalarak 5 bin 049 adet olarak gerçekleşirken, Antalya’da Türkiye ortalamasının üzerinde bir artışla (%14,44 artış)  bin 585 adet olmuştur.

Eylül ayında yabancılara yönelik satışların tüm konut satışları içerisindeki payı Türkiye genelinde %4,45 iken Antalya düzeyinde bu oran %26,1 olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca Türkiye genelindeki toplam satışların %13,4’ü Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

Bu sonuçla Antalya Eylül ayında yabancılara yapılan konut satışlarında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almıştır. Ayrıca hem yıllık artış oranında hem de toplam konut satışları içerisindeki yabancı payında Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır.

Antalya İlçeleri Bazında Konut Satışları

2022 yılı Eylül ayında 6 bin 078 adet olan Antalya ili konut satışlarının %38,18’i Alanya ilçesinde gerçekleşirken, Kepez %20,56’lIk pay ile ikinci, Muratpaşa %12,04 ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının en yüksek artış gösterdiği ilçe %45,88 ile Alanya olurken, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde düşüş gözlenmiştir.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü