49.Grup (Sağlık hizmetleri) Meslek Komitesi, Sağlık Uygulama Tebliğ ile belirlenen özel sağlık kuruluşları ücretlerinin yıllık üfe/tüfe ortalamalarına göre arttırılması için düzenleme yapılmasını istedi.

Komite üyeleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun 2007 yılından itibaren özel sağlık sunucularıyla sözleşme yapmak suretiyle hizmet almaya başladığı, 2008 yılından itibaren yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile de özel sağlık kuruluşları ücretlendirmelerinin belirlendiğini hatırlattılar.

İlk uygulamanın başladığı tarihten itibaren 11-12 yıllık süreçte SUT fiyatlarının birçok kalemde hiç değişmediği dile getiren komite üyeleri, buna karşın ülkemizdeki enflasyon ve döviz kuru oranlarını hatırlattılar. SUT fiyatlarının hiç artmamasının özel sağlık kuruluşlarını zor durumda bıraktığı belirten komite üyeleri, sağlık hizmet sunucularının nitelikli hizmet verebilmesine olanak sağlayacak düzeye çıkarılması gerektiğini de belirttiler.

Son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik olumsuzluklardan dolayı sağlık sektörü ve buna bağlı çalışan diğer sektörlerdeki işletmelerin varlıklarını korumakta zorlandığını ifade eden komite üyeleri, SUT fiyatlarının yıllık ÜFE/TÜFE ortalamalarına göre arttırılmasının sağlanması için TOBB aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’na yazı yazılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin istek ve önerisini yerinde bularak gerekli yazışmaları başlattı.