Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Ekim ayı Barometresi ’ne göre;

COVID-19 salgını nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları küresel turizmi sert bir şekilde vurmaya devam ediyor ve 2020’nin ilk sekiz ayında uluslararası turist varışlarında %70’lik bir düşüşü işaret ediyor.

Uluslararası varışları Kuzey Yarımküre yaz sezonunun zirvesi olan Temmuz ayında %81, Ağustos ayında ise % 79 düştü. Ağustos ayına kadar yaşanan düşüş, 2019’un aynı dönemine kıyasla 700 milyon daha az varışı temsil ederken, uluslararası turizmden elde edilen ihracat gelirlerinde 730 milyar ABD Doları tutarında bir kayıp anlamına geliyor. Bu da, 2009 küresel ekonomik ve mali krizinde yaşanan kaybın sekiz katından daha fazla bir kaybı işaret ediyor.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Bu benzeri görülmemiş düşüş dramatik sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açıyor ve milyonlarca işi ve işletmeyi riske atıyor” diye uyardı. “Bu, turizmi zamanında ve koordineli bir şekilde güvenli bir şekilde yeniden başlatmanın acil ihtiyacının altını çiziyor”.

Yılın ilk sekiz ayında tüm bölgelere varışlarda büyük düşüşler kaydedildi. COVID-19’dan en fazla etkilenen ilk bölge olan Asya ve Pasifik, varışlarda %79’luk bir düşüş yaşadı ve onu Afrika ve Orta Doğu (her ikisi de -%69), Avrupa (-%68) ve Amerika ( -%65) izledi.

Uluslararası sınırların kademeli olarak yeniden açılmasının ardından, Avrupa, Temmuz ve Ağustos aylarında nispeten daha az düşüşler kaydetti (sırasıyla -%72 ve -%69). Ancak iyileşme kısa sürdü, çünkü bulaşıcılıktaki artışla birlikte seyahat kısıtlamaları ve tavsiyeleri yeniden uygulamaya kondu. Diğer tarafından, Asya ve Pasifik, Çin ve bölgedeki diğer önemli destinasyonlardaki sınırların kapatılmasının bir yansıması olarak, her iki ayda -%96 ile en büyük düşüşleri kaydetti.

Pandemiye ilişkin süregelen belirsizlik ve düşük güven nedeniyle seyahat talebi büyük ölçüde bastırılmış durumda. En son trendlere dayanarak, UNWTO, 2020’nin tamamı için %70’e yakın genel bir düşüş bekliyor.

Uluslararası talepte toparlanma 2021’in 3. çeyreğinde bekleniyor

UNWTO’nun Uzmanlar Heyeti, çoğunlukla 2021’in üçüncü çeyreğinde olmak üzere, uluslararası turizmde bir toparlanma öngörüyor. Ancak, uzmanların yaklaşık %20’si toparlanmanın sadece 2022’de gerçekleşebileceğini öne sürüyor. Seyahat kısıtlamaları, yavaş virüs kontrolü ve düşük tüketici güveni ile birlikte uluslararası turizmin canlanmasının önündeki ana engel olarak görülüyor. Uyumlaştırılmış protokolleri ve koordineli kısıtlamaları sağlamak için ülkeler arasında koordineli bir yanıt eksikliği ve kötüleşen ekonomik ortam da, uzmanlar tarafından iyileşmenin önündeki önemli engeller olarak tanımlanıyor.