30.Grup (İnşaat faaliyetleri) Meslek Komitesi, 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programı içinde yer alan “Taşınmaz Değerleme Sistemi” kapsamında, gayrimenkul envanterinin tamamlanması, tapu harçları ve emlak vergilerinin gerçek değeri üzerinden alınması, gayrimenkul vergilendirme sisteminin düzenlenmesi konularında bir rapor hazırlanmasını istedi. Komite ayrıca 2019 yılında KOSGEB destekli yurtdışı fuar ziyareti için çalışma başlattı.

Komite üyeleri, özellikle imar planları ve revizyonlarıyla ortaya çıkan, söz konusu toplu değerleme sistemine yönelik veri ve değerleme standartlarının oluşturulacağı, gayrimenkul sektöründe dengelerin değişeceğini belirterek, taşınmaz değerleme sisteminin yeniden yapılandırılması ve hukuki, kurumsal ve teknik anlamda sağlıklı işleyen bir değerleme sisteminin tesis edilmesi bağlamında bir çalışma raporuna ihtiyaç duyulduğu yönünde görüş belirttiler.

Komite, bu kapsamda, Taşınmaz Değerleme Sistemi konusunda Odamız AR-GE Birimi tarafından bir rapor hazırlanmasını önerdi.

YURTDIŞI FUAR ZİYARETİ

Komite üyeleri, AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün girişimleri ile 2019 yılı içerisinde 30. Meslek Grubu üyelerine yönelik olarak KOSGEB destekli bir yurtdışı fuar ziyaret organizasyonu düzenlenmesi için gerekli çalışmaların da başlatılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin istek ve önerilerini olumlu karşılayarak gerekli girişimlere başladı.