46.Grup (Taşıt Kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesi, kiraladıkları araçlara yazılan cezaların plakaya kesilmemesi için başlattıkları mücadeleyi sürdürüyor. Yeni yılın ilk aylarında Emniyet Genel Müdürlüğü’nden davet edilecek üst düzey yöneticilerle konuyu tartışmak istiyor.

Komite üyeleri, taşıt kiralama sektöründe şahıs veya firma adına kayıtlı olan araçların şoförlü olarak kiralanamadığı, söz konusu araçların sadece müşteriler tarafından kullanıldığı, araç ve müşteri bilgilerinin de taşıt kiralama prosedürü gereği firmalar tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kiralık Araç Bildirim Sistemine (KABİS) girildiğini hatırlattılar. Ancak, MOBESE kamera tespiti ya da diğer yöntemlerle otomatik olarak kesilen trafik cezalarının, KABİS sisteminden kontrolleri yapılmadan direk olarak plaka sahibine gönderildiğini dile getiren komite üyeleri bu nedenle mağdur olduklarını anlattılar. Trafik polisleri tarafından yapılan kontrollerde, hatalı sürücüler hakkında trafik suçu tespit tutanağı düzenleme işleminin yüz yüze yapılmasına rağmen trafik cezalarının plakaya düzenlendiğini öne süren komite üyeleri, KABİS sisteminden kontroller yapılmadan firmalara ceza tebliğ edildiğinden yakındılar.

Yukarıda belirtilen sorun ve sektörde yaşanan diğer sorunlar hakkında 46.Grup üyelerinin katılımlarıyla Odamız Atatürk Konferans Salonunda önümüzdeki Ocak veya Şubat ayı içerisinde tam gün olacak şekilde bir toplantı yapılmasını isteyen komite üyeleri, bahsi geçen toplantıya konuşmacı olarak İçişler Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yetkililerin davet edilmesini önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin kararını olumlu bularak gerekli girişimi başlattı.