TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerine göre Temmuz ayında Türkiye genelinde yapılan toplam konut satışları geçen yılının aynı ayına göre %12,9 oranında azalarak 93 bin 902 adet olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Temmuz döneminde ise toplam konut satışları geçen yıla göre %24,18 oranında artış kaydetmiştir.

TR61 bölgesinde ise Ocak – Temmuz dönemi konut satışlarında Burdur Türkiye ortalamasının gerisinde kalırken, Antalya ve Isparta ortalamanın üzerinde bir artış yaşanmıştır.

Temmuz ayında ise geçen yılın aynı ayına göre hem Türkiye genelinde hem Antalya, Burdur ve Isparta’da konut satışlarında gerileme yaşanmıştır.

Bu verilere göre Antalya aylık bazda toplam konut satışlarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından dördüncü sırada yer almaktadır.

Antalya İpotekli Konut Satışlarında Türkiye Ortalamasının Gerisinde

Türkiye genelinde Temmuz ayında gerçekleştirilen 19 bin 146 adet ipotekli konut satışının toplam konut satışları içerisindeki payı %20,39 olurken, Antalya ipotekli konut satışlarında bu ortalamanın altında kalmıştır.

Antalya genelinde Temmuz ayında ipotekli olarak satılan 454 konutun toplam satışlar içerisindeki payı %9,78 olurken, bu oran Burdur’da %19,06, Isparta’da ise %20,52 olarak gerçekleşmiştir.

Antalya Yabancılara Konut Satışında İlk Defa Birinci

Temmuz ayında Türkiye genelinde toplam konut satışları içerisindeki yabancılara yönelik konut satışları, geçen yılın Temmuz ayına göre %12,37 oranında azalarak 3 bin 939 adet olarak gerçekleşirken, Antalya’da Türkiye ortalamasının üzerinde bir artışla (%52,63 artış)  bin 421 adet olmuştur.

Temmuz ayında yabancılara yönelik satışların tüm konut satışları içerisindeki payı Türkiye genelinde %4,19 iken Antalya düzeyinde bu oran %30,61 olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca Antalya’da yabancılara konut satışı, Türkiye genelindeki toplam satışların %36,08’ine sahip olarak tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşmıştır.

Bu sonuçla Antalya Temmuz ayında yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada yer alırken İstanbul ikinci sırada yer almıştır. Ayrıca hem yıllık artış oranında hem de toplam konut satışları içerisindeki yabancı payında Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır.

Antalya İlçeleri Bazında Konut Satışları

2022 yılı Temmuz ayında 4 bin 643 adet olan Antalya ili konut satışlarının %37,48’i Alanya ilçesinde gerçekleşirken, Kepez %21,5’lik pay ile ikinci, Muratpaşa %13,31 ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının artış gösterdiği tek ilçe %53,30 ile Alanya olurken, Temmuz ayı konut satışlarında diğer ilçelerin tamamında düşüş gözlenmiştir.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü