Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 29.Grup (Isıtma, soğutma, klima sistemleri, havuz ve su arıtma temini, yenilenebilir enerji kaynakları) Meslek Komitesi Ağustos ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda; sektör temsilcilerinden gelen talep, öneri ve şikayetler değerlendirildi.

Üretim ve yatırım yapacak, istihdam yaratacak, ihracatı artıracak tüm firmaların bu kaynaklardan yararlanması için gerekli olan, uzun vadeli ve sabit faizli krediye ulaşmasının çok güç hale geldiği belirtilerek, bazı bankaların hiç kredi vermediği gibi bazı bankaların da istediği işletmelere kredi kullandırdıkları, kullandırılan krediler için ise yüzde 50’ye varan faizler uygulandığı, kredi limit tahsisi adı altında yüksek miktarlarda masraf alınarak, zorunlu sigorta yapıldığı ve 6 ay ile 1 yıl arasında değişen zamanlarda kredi yenileme ücreti gibi masraflar alındığı dile getirildi.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşulların sektörü zorladığı belirtilerek, yukarıda bahsedilen konularla ilgili olumsuz durumun önüne geçilebilmesi için ödemesiz dönemli, düşük faizli, banka tarafından yapılan hayat sigortası ile dosya vb. adı altında herhangi bir ücret ödenmeyeceği, bir kredi desteği talep edildi.

Bahse konu komite talebinin TOBB aracılığıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığına yazı ile iletilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.