Odamız tarafından Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Erdem Canbay ve Dr. Yüksek Mühendis Mimar Doğan Hasol’un katılımıyla ‘Depreme Dirençli Bir Antalya’ paneli gerçekleştirildi.

‘Depreme Dirençli Bir Antalya’ panelinin açılışında konuşan Başkanımız Ali Bahar, “11 ili etkileyen depreme, bugüne kadar yaşamadığımız ölçekte bir acıyı hep birlikte yaşadık ve en kötü yanı ne yapacağımızı da bilmiyorduk. Eşi benzeri olmamış bir olayla karşılaştık. Çok büyük reflekse yardıma koştuk. Tek yürek olduk. Hızlı bir atağa geçerek yardıma koştuk” dedi. Depreme dirençli şehirleri hayata geçirmek ve acıların tekrar yaşanmasını engellemek için çalışacaklarını dile getiren Başkan Bahar, “Depremden sonra gösterdiğimiz bir refleksle deprem master planı çalışıyoruz. Trafik sorunu oluyor trafik master planı çalışıyoruz. Bu afili laflardan bir tanesi de master lafı. Ben master lafını duyunca o işin olmayacağını anlıyorum. Şehirleri depreme dirençli hale getirmeliyiz. Bu panel ile Antalya özelinde de deprem konusunda durumumuzu da görmüş bulunacağız.”

‘Depreme Dirençli Bir Antalya’ panelinin ilk konuşmacısı olan Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’nın deprem konusunda aktif bir fay hattına sahip olmadığını kaydetti. Prof. Dr. Görür, “Kent sınırları içerisinde böyle bir sorun yok ama kenti çevreleyen alanlarda 6 ve üzeri depremler üretecek bir bölgenin içinde. Dolayısıyla komşularda olabilecek büyük bir deprem, Antalya’ya da hasar verebilir. Onun için sayın belediye başkanı ve başkanlarının bu kentin mekânını kullanma, kentin gelişmesini sağlama, nerelerde yapılaşma yapacağız nerelerde yapmayacağız, önümüzdeki yüzyıllarda Antalya’nın nasıl gelişeceğinin hesabını bugünden yapmaları lazım. Kenti planlarken ve kent nereye ne kadar yaklaşabilir, mimari tasarım ve yapı stoku hangi özelliklerde olmalıdır bunu şimdiden bilmelisiniz. Aksi şeylere müsaade etmemelisiniz.”

‘Depreme Dirençli Bir Antalya’ panelinin ikinci konuşmacısı olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erdem Canbay, ‘Deprem Felaketi Üzerine İrdeleme’ başlıklı sunumuyla, 6 Şubat depremi ve olası depremlere ilişkin tespitlerini katılımcılarla paylaştı. Panelin son konuşmacısı olan çağdaş Türk mimarlığının önemli temsilcilerinden Dr. Yüksek Mühendis Mimar Doğan Hasol, “İki Yaşında Depremzede Olmuş Bir Mimarın Anıları ve Önerileri” başlıklı, planlama ve mimarlık konularını içeren konuşmasını gerçekleştirdi.

Panel soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi. Başkanımız Ali Bahar, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Komite Üyelerimiz ve paydaşlarımız tarafından, değerli sunumları ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Erdem Canbay ve Dr. Yüksek Mühendis Mimar Doğan Hasol’a plaket takdimi gerçekleştirildi.