Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2019 takviminde 2.2 kategorisinde 4 günlük etaplı yol yarışı olarak yer alan Tour of Antalya’nın kurumlar arası koordinasyon toplantısı, Vali Münir Karaloğlu başkanlığında yapıldı.

Akra Barut Hotel’deki toplantıda, kurum temsilcileri ve iş insanları hazır bulundu. ATSO Başkan Yardımcısı Mustaf Atılgan’ın da katıldığı toplantıda, Tour of Antalya Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney ve ekip arkadaşları, Vali Münir Karaloğlu’na ve katılımcılara, 21-24 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek organizasyonun etapları hakkında sunum gerçekleştirdi.

Sunumdan önce konuşan Vali Karaloğlu, organizasyonun Antalya için marka değeri taşıdığını belirtti. Antalya’nın bir turizm şehri olduğunu ve bu tip organizasyonlara sahip çıkılmazsa ‘turizm’ kelimesinin içini dolduramayacaklarını söyleyen Vali Karaloğlu, “Geçen sene şunu gördük ki Antalya’daki taraflar, kamu, belediye, sivil toplum, el birliğiyle, iş birliğiyle bir işin arkasında durursa başarılı sonuçlar alınabiliyor. Tabii ki sponsorlarımız olmazsa olmaz. Sponsorların da desteğini almamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Bu iş birliği toplantısının çok kritik ve önemli olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, “Her kurum, her belediye, Tour of Antalya’ya kendi işleriymiş gibi sahip çıkarak organizasyona yardımcı olmalı. Kimse falancıların düzenlediği, falancıların desteklediği organizasyon olarak değil, bütün kentin ortak değeri, ortak markası olarak işi sahiplensin ve herkes işin ucundan tutsun. Antalya’yı turizmde bugün olduğu seviyeden daha yukarıya taşıyacaksak bu ve benzeri organizasyonlara ihtiyacımız var. Kültürde, sanatta, sporda, hem Türkiye’de, hem de dünyada ses getirecek organizasyonlara ihtiyacımız var” dedi.

‘ANTALYA’DAN BU KATKIYI BEKLEMİYORDUK’

Tour of Antalya Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney ise bu tip organizasyonları 19 yıla yakın süredir gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yaklaşık 19 yıldır profesyonel ve amatör spor organizasyonları düzenliyoruz, bisiklet ve koşu olmak üzere. Antalya’da bu organizasyonu planlarken çok güçlü bir şehirde olduğumuzu zaten biliyorduk. Geçen sene Antalya’nın organizasyona desteğini ve katkısını inanın hayal edemiyorduk, gerçekten dünya standartlarının üstünde bir katkı sağlandı” açıklamasında bulundu.

Organizasyona 21 ülkeden, 4’ü Türkiye’den olmak üzere toplam 27 takımın katılacağını belirten Aydın Ayhan Güney, “Her takım en fazla 6 sporcu ile katılacak. Etaplı yol yarışlarında ise sporcu sayısı üst limiti 175 olacak. 4 etaptan oluşacak Tour of Antalya’da 1. etap Beşkonak – Antalya (143.7 km), 2. etap Antalya – Antalya (117 km), 3. etap Perge – Termessos (92.3 km) ve 4. etap Side – Antalya (157.6 km) şeklinde olacak” dedi. DHA

Amatör bisikletçilere açık olan ‘Gran Fondo’ uzun yol bisiklet yarışları hakkında da bilgi veren Güney, Gran Fondo’da uzun parkurun 92 km, kısa parkurun 61 km olacağını belirtti. Sunumun ardından katılımcılar ve organizasyon ekibi, Vali Karaloğlu ile fotoğraf çektirdi.