Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Türkiye Başkanı Cahit Şahin, Turkish Airlines Open 2019 golf turnuvasını 1 milyar civarında kişinin izlendiğini söyledi.

‘Turkish Airlines Open 2019’ golf turnuvasının yapıldığı Serik’e bağlı Belek turizm merkezindeki Maxx Royal Montgomerie Golf Kulübü’nün Genel Müdürü, aynı zamanda Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği Türkiye ve Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Başkanı Cahit Şahin, turnuvanın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

’20 BİNE YAKIN GOLF SEVER İZLEDİ’

Turnuvanın ilkinin 2013 yılında düzenlendiğini hatırlatan Cahit Şahin, “Turnuvada dünya genelinde 28 ülkeden 75 oyuncu kıyasıya yarıştı. Yeni Zelanda’dan Güney Afrika’ya kadar, televizyonlar canlı yayın yaptı. 1 milyar civarında kişi tarafından izlendiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte 20 bine yakın golf izleyicisi turnuvayı yerinde izledi. Belek, Avrupa’da golfün başkenti olarak anılıyor. Bu çerçevede insanlar hem golf oynamaya hem de turnuvayı izlemeye geldi. Hem konakladılar, hem golf oynadılar. Toplam 20 bine yakın golf sever turnuvayı izledi” dedi.

ULUSLARARASI GOLF TUR OPERATORLERI BIRLIGI (IAGTO) TURKIYE BASKANI CAHIT SAHIN, TURKISH AIRLINES OPEN 2019 GOLF TURNUVASININ 1 MILYAR CIVARINDA KISININ IZLEDIGINI SOYLEDI. (FOTO: NAMIK KEMAL KILINC/SERIK-DHA)

‘GOLF TARİHİNDE DÜNYADA BİR İLK YAŞANDI’

Turnuva süresince her şeyin mükemmel olduğunu, hava şartlarının güzel, sahanın teknik kondisyonunun çok iyi olduğunu vurgulayan Cahit Şahin, “Turnuvanın son gününde altı oyuncu play-off’a çıktı. Bu altı kişi arasından İngiliz oyuncu Hatton ipi göğüsleyerek, büyük ödülü kazandı. Turnuva tarihinde bir ilk yaşandı. Turnuva aydınlatmalarla tamamlandı. Bu da bizim Belek bölgesindeki sahaların önemini ortaya koydu. Turnuva tarihinde bir ilkin altını çizdik. Şimdiye kadar golf tarihinde dünyada bir ilk yaşandı. Normal şartlarda bu tür turnuvalarda hava karardığı anda oyun bir sonraki gün devam eder. Bizim sahamızdaki aydınlatma sebebiyle turnuvada kişiler birbirini yenene kadar, rekabet sonlandırılana kadar oyun devam etti. Böylece dünyaya da sahalarımızdaki teknik aydınlatmaları da göstermiş olduk” diye konuştu.

1 MİLYAR DOLAR HARCASANIZ BU TANITIMI SAĞLAYAMAZSINIZ

Golf turizminin yılda 150 bin kişiye yakın golf severin Türkiye’ye gelmesine ve turizmin 12 aya yayılmasına katkı sağladığını kaydeden Cahit Şahin, şöyle dedi:

“Ülkemize gelir olarak da yaklaşık 350- 400 milyon lira bir girdi söz konusu. Bugün 300 saha ile golf turizmine hizmet eden İspanya, 5.5 milyar Dolar civarında turizm geliri var. Neden Türkiye’de böyle bir gelir girdisi oluşmasın. Yeni golf sahaları ve nitelikli turizmle golf turizminin ülkemize daha çok katkı sağlayacağına inanıyoruz. Turnuvanın Türkiye’ye gelir katkısı şudur. Siz 1 milyar dolar harcasanız bu tanıtımı sağlayamazsınız. Bu turnuvanın katkılarından biri de pazar çeşitlemesine yol açıyor. Japonya, Kore, Asya ve Çin pazarı bizim için yeni pazarlar oluşturdu. Şu anda sahalarımızda Japon ve Çinli oyuncuları görebiliyoruz. Pazar sayısının artması gelire direkt olarak etki edecektir.”

ANTALYA’DA BU YIL 7’NCISI DUZENLENEN ‘TURKISH AIRLINES OPEN 2019’ GOLF TURNUVASI SONA ERDI. 4 KEZ OYNANAN PLAY-OFFTA 2 MILYON DOLARLIK BUYUK ODULU INGILIZ TYRRELL HATTON KAZANDI. (FOTO: ALPARSLAN/CINAR-ANTALYA-DHA)

TURKİSH AİRLİNES OPEN’DE 2 MİLYON DOLAR’IN SAHİBİ İNGİLİZ HATTON

Antalya’da bu yıl 7’ncisi düzenlenen Turkish Airlines Open 2019 Golf Turnuvası sona erdi. 4 kez oynanan play-offta 2 milyon Dolar’lık büyük ödülü İngiliz Tyrrell Hatton kazandı.

Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’ndeki Maxx Royal Montgomery Golf Kulübü’nde düzenlenen ve bu yıl 25 ülkeden 75 oyuncunun katılım gösterdiği Turkish Airlines Open, son gün atışlarıyla sona erdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve Maxx Royal Montgomery Golf Kulübü Genel Müdürü Cahit Şahin de turnuvayı ilgiyle takip etti.

Oldukça heyecanlı anlara sahne olan turnuvada 6 oyuncu gösterdikleri üstün başarıyla -20 skorla ilk sırada yer aldı. Bunun üzerine oyuncular Kurt Kıtayama, Tyrrell Hatton, Matthias Schwab, Benjamin Hebert, Victor Perez, Erik Van Rooyen arasında play-off oynandı. Avrupa Turu kapsamında 1990 yılında Portekiz, 2003 yılında Güney Afrika ve son olarak 2019 yılında Antalya’da 6 oyuncu play-offa kalmış oldu.

Çekilen kura sonucu üçerli iki grup halinde play-off oynayan sporcuların vuruşları ilgiyle izlendi. Turnuvada ilginç ve renkli anlar da yaşandı. Erik Van Rooyen, play-off atışında topu çalılar arasına gönderince top kayboldu. Uzun süre aranan ancak bulunamayan top nedeniyle Rooyen 2 puan ceza aldı. Topun arandığı anlar ise renkli görüntüler oluşturdu.

ANTALYA’DA BU YIL 7’NCISI DUZENLENEN ‘TURKISH AIRLINES OPEN 2019’ GOLF TURNUVASI SONA ERDI. 4 KEZ OYNANAN PLAY-OFFTA 2 MILYON DOLARLIK BUYUK ODULU INGILIZ TYRRELL HATTON KAZANDI. (FOTO: ALPARSLAN/CINAR-ANTALYA-DHA)

Play-offun 3’üncü turunda Kurt Kıtayama elenirken Tyrrell Hatton, Matthias Schwab tekrar atış yapmak üzere 4’üncü tura geçti. 4’üncü tur sonunda şampiyonluk ipini göğüsleyen Tyrrell Hatton oldu. Hatton 2 milyon Dolar’lık ödülün de sahibi oldu.

Ödülü Bakan Çavuşoğlu Hatton’a takdim ederken, başarılı bir oyun olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, çekişmeli bir play-off karşılaşması olduğunu belirterek, bunu izleyebilmenin çok güzel olduğunu da kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81’inci yılında onu saygıyla andıklarını da ifade ederek, “Onun ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ sözü her zaman bizim rehberimiz oldu” diye konuştu.

ANTALYA’DA BU YIL 7’NCISI DUZENLENEN ‘TURKISH AIRLINES OPEN 2019’ GOLF TURNUVASI SONA ERDI. 4 KEZ OYNANAN PLAY-OFFTA 2 MILYON DOLARLIK BUYUK ODULU INGILIZ TYRRELL HATTON KAZANDI. (FOTO: ALPARSLAN/CINAR-ANTALYA-DHA)