Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Antalya Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği işbirliğinde kreşler, gündüz bakım evleri ve çocuk kulüpleri işletme sahipleri ve eğitimcileri için düzenlenen İlkyardım Semineri ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Gün içerisinde 2 ayrı oturum olarak düzenlenen seminerde bini aşkın eğitimci ilkyardım konusu üzerine eğitim aldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Nilay Akbaş Tarakçı, ilkyardımın okul öncesindeki önemine vurgu yaptı.

Yaşamın içerisinde pek çok risk faktörünün olduğu belirten ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Tarakçı, “Trafik kazaları, doğal afetler gibi faktörlerin yanı sıra böcek ısırması, hatta düz yolda bile yürürken düşme gibi birçok risk insan hayatının bir gerçeğidir. Bu gerçekten kaçmak mümkün değildir. Ancak buna hazır olmak mümkündür. İşte ilkyardım tam da bu hazırlığın ana unsurudur. İnsan, doğası gereği zor durumda olan birisine yardım etmek ister. Önemli olan bu yardım etme isteğinin bilinçli ve eğitimli olarak yerine getirilmesidir. Bilinçli bir ilkyardım müdahalesi ile olası riskleri bertaraf etmek, başına bir kaza ya da felaket gelmiş birisinin yaşama şansını artırmak veya engelli kalmasını önlemek mümkündür” şeklinde konuştu.

Herhangi bir kaza anında ilk 5 dakika içerisinde yapılacak müdahalenin hayati önem taşıdığını da ifade eden Tarakçı, “İstatistiklere göre kaza ölümlerinin yüzde 10’u ilk beş dakika içinde, yüzde 54’ü ise ilk yarım saat içinde meydana gelmektedir. Kaza yerinde ilk beş dakika içerisinde uygulanacak etkili bir ilkyardım ile ölümlerin yaklaşık yarısını önleme şansının olduğu ifade ediliyor. Dünya genelinde binlerce insan yanlış ilk müdahale sonucu hayatını kaybetmekte ya da engelli kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kaza ve ilkyardım gereken durumlarda her zaman profesyonel ekiplerin olay yerinde olamayacağını da dile getiren Nilay Akbaş Tarakçı, “Bu noktada ilkyardımın ilkelerini bilen, doğru uygulamaları yapabilecek inanların olması yaşamı destekleyecektir. İlkyardım bilgisi tüm canlılara hizmet eder. Bilinçli bir ilkyardım insanın da masum bir hayvanın da hayata daha güçlü tutunmasını sağlayabilir. Her birimiz bir çocuğun boğazına bir şey kaçtığında, bir kaza mahallinde, bir afet anında insanlara doğru şekilde yardım etmeyi öğrenmeliyiz. Bu, aynı zamanda insan olmanın bize yüklediği bir sorumluluktur. İlkyardımda iyi niyetli olmak yetmez, doğru bilgi ile müdahale etmek gerekir. Bugün ülkemizde trafik kazası sonrası iyi niyetli insanlar tarafından karga tulumba taşındığı için felç olmuş birçok insan vardır. Doğru bilgi, her alanda olduğu gibi ilkyardımda da son derece önemlidir” dedi.

Tarakçı’nın konuşmasının ardından ilkyardım eğitmeni Bülent Açıl katılımcılara ilkyardım sunumlarını gerçekleştirdi. Katılımcılara temel ilkyardım ilkelerini ve tekniklerini anlatan eğitmene, eğitim sonrası Tarakçı’nın elinden günün anısına bir armağan aldı.