Growtech 2019 Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı için Antalya’da bulunan Uganda heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. ATSO Başkan Yardımcısı M.Cihangir Deniz, Ugandalı Parlamenterlerin yer aldığı heyete, ATSO çalışmaları, Antalya ekonomisi ve işbirliği olanakları hakkında bilgiler verdi.

Antalya ve Uganda arasında ticaret hacminin yok denecek kadar az olduğunu belirten Deniz, “Antalya’dan 2018 yılında toplam 1,362 milyar dolarlık ihracatında, Uganda’ya olan ihracatımız yaklaşık 32 bin 407 Dolar olarak gerçekleşmiş. Antalya’nın 2018 yılında toplam 829 milyon dolarlık ithalatında Uganda yaklaşık 8 .in 982 Dolarlık bir paya sahiptir. Uganda’ya ağırlıklı olarak yağlı tohum ve meyveler, muhtelif tane, tohum ve meyveler, sanayide ve tıpta kullanılan bitkiler, saman ve kaba yem ihraç ederken, canlı ağaç, kesme çiçek ve süs yaprakları ithal etmişiz. Karşılıklı ticaretimiz son derece düşük. Karşılıklı ziyaretlerle bu ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Biz ATSO olarak her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

Deniz, ATSO’ya kayıtlı 3 bin 896 yabancı sermayeli üye arasında Uganda sermayeli üye bulunmadığını söyledi.

Ugandalı Parlamenterler, Uganda’nın düzenli yağış alan bereketli topraklara sahip olduğunu, bakır, altın ve mineral rezervleri ile son zamanlarda keşfedilen petrol yatakları gibi önemli doğal kaynaklara sahip olduğunu kaydetti. İş gücünün yüzde 82’sinin istihdam edildiği tarım sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu belirtilirken, ihracat gelirlerinin büyük kısmını ise kahve ihracatının oluşturduğu ifade edildi.

Önümüzdeki dönemde Antalya ve Ugandalı firmaların katılımıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Ziyaret sonunda Mızrab Cihangir Deniz, konuk heyete Türk Kahvesi Seti ve Zeytinpark ürünleri hediye etti.