Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi, Kasım ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Komite üyeleri, geçtiğimiz günlerde Antalya’da meydana gelen scooter kazasında 2 gencin yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi. Kullanımı giderek yaygınlaşan kiralanabilir elektrikli scooterların günlük hayatta kullanımının tehlikeli hale gelmeye başladığını belirten komite üyeleri, eğlence amaçlı kullanımının dışında yüksek hızda, uygunsuz zeminde, kalabalık caddelerde bilinçsiz bir şekilde kullanılan bu araçlardan düşenlerin kazalara da sebebiyet verdiğini, kullanım güvenliği olmadan scooterların karma trafikte kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

Bu çerçevede; scooterların ne şekilde, nerelerde kullanılacağı veya kullanılamayacağı, hızları, nerelere park edileceği, yaş sınırı, nasıl denetleneceği ve bu araçlar için özel yollar oluşturulması vb. koşulları içeren, özellikle büyükşehirler özelinde, yasal bir düzenleme yapılması önerildi.

Konunun komite önerisi olarak TOBB aracılığıyla T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.