Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki tohum endüstrisi için bir ticaret birliği olan Euroseeds, 2020 yılının en yenilikçi bitki çeşitlerini yayımladı. Bu liste domatesten patlıcana, havuçtan bibere birçok bitkinin farklı türlerini içermektedir.

Yeni bir bitki çeşidi yaratmak ortalama 7 ile 15 yıl sürmektedir. Hatta bazı bitkilerde bu süreç daha fazla uzayabilir. Bu nedenle bitki ıslahçıları 15-20 yıl sonra tüketicinin ne isteyebileceğini tahmin ederek 15-20 yıl sonraki yeni bitki çeşitleri için çalışmalara başlamalıdır. Bu süreç çok zorlu olup, daha fazla genetik çeşitlilik, çok fazla çaprazlama, seçim, test, veri işleme ve biraz da şansa ihtiyaç duymaktadır. Geliştirilecek yeni ürünün sadece daha verimli ve lezzet bakımından daha üstün olması yetmez. Bu yeni çeşidin zararlılara ve hastalıklara karşı daha yüksek bir dirence, iyi bir kuraklık toleransına, daha fazla proteine, vitamine veya antioksidanlar gibi faydalı bileşiklere daha yüksek oranda sahip olması gibi birçok özelliği barındırması gerekir. Bitki çeşidinin özelliklerinin yanı sıra tüketici tercihleri, gelirdeki değişiklikler, gıda ürünlerinin piyasa arzı, bilgi ve teknoloji gibi dış etmenler de geliştirilecek çeşidin belirlenmesinde önemli rol almaktadır. Bu zorluklara rağmen pazara her yıl binlerce bitki çeşidi girmektedir. Örneğin son birkaç yılda sadece Avrupa’da 3.500 yeni bitki çeşidi tabaklarımıza girmiştir.

Euroseeds’in hazırladığı bu raporda, Avrupa’daki ulusal tohum birliklerinden ve Avrupa tohum sektöründeki birçok partnerden 2020 yılında geliştirilen yeni bitki çeşitlerinden en inovatif olanı belirlemelerini istemiş ve bu kapsamda en yenilikçi ilk 20 bitki çeşidini belirlemiştir.

Not: Bitkiler latince isimlerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır.

Adora – Domates

HM Clause

Kanser, kardiyovasküler hastalık, diyabet gibi önemli kronik hastalıklara karşı koruyucu etkisi olan antioksidanlar açısından doğal olarak zengindir. Günlük A ve C vitamini alımının dörtte birini karşılayan bir adet Adora domatesi, aynı zamanda bir vitamin ve mineral kaynağı olup, yüksek potasyum içeriğiyle de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

AF Zora – Buğday

Agrotest Fyto Ltd

Siyah, mavi ve mor tane çeşitlerine kıyasla neredeyse iki kat daha yüksek bir antosiyanin içeriğine sahiptir. Fonksiyonel gıdalar ve doğal renklendirici olarak kullanılarak, gıda, ilaç ve kozmetikte kullanılan sentetik boyaların yerini alabilir. Ek olarak, doğal katkı maddeleri, gıda ürünlerinin besin değerini, görünümünü, dokusunu, lezzetini ve depolama özelliklerini iyileştirir.

Agram – Keten tohumu

Agritec Plant Research

Agram, mavi renk çiçekli, düşük ile orta gövde uzunluğunda, hastalıklara karşı yüksek direnç yanında, kök ve gövde tabanı direncine de sahip, kahverengi tohumlu bir keten tohumu çeşididir. Yağ asitleri ve yüksek lignan içeriğinin bu uygun kombinasyonu, Agram’ı, gıda endüstrisinde kullanılabilen yüksek kaliteli yağ üretimine uygun hale getirir.

Alouette – Patates

Agrico

Alouette, çeşitli agro-ekolojik koşullara karşı güçlü ve yüksek verimli bir çeşittir. ‘Yeni Nesil’, tüm patates hastalıklarının en yıkıcısı olan “mildiyö”ye karşı doğal dirençleri nedeniyle benzersiz bir çeşittir. Yeni nesil patatesler önemli ölçüde daha düşük mahsul kaybı riski içerdiğinden, bu çeşitler sürdürülebilir ve sağlıklı gıda üretimi için mevcut olan çeşitlere katkı sağlar.

Architect — Kışlık Yağlı Kanola

Limagrain

Çok kısa bir sürede Avrupa’da 1 numaralı kışlık yağlı kanola tohumu çeşidi haline gelen Architect, yüksek verim ve kabuk kırılma dirençlerini barındıran ilk hibrit çeşittir. Lansmanından sonraki iki yıl içinde, Architect, 300.000 hektardan fazla ekimi yapılan Avrupa’daki ilk çeşit oldu. 20 yılı aşkın Limagrin’in araştırma çabalarının sonucu olan bu çeşidin başarısı esas olarak, kimyasal kontrol seçeneklerinin sınırlı olduğu şeftali yaprak biti tarafından bulaşan bir hastalık olan TuYV direncinden kaynaklanmaktadır.

AS170 — Mısır
AS HibridiBu tür melezler, normal melez türlerinden yaklaşık %40 daha fazla yaprak alanına sahiptir.

Cayman – Patates

HZPC Kuraklık ve ısıya karşı oldukça dirençlidir. Bu sayede her yerde yetişebilir. Organik üretim için uygundur. Verimi yüksektir, yılsa 2-3 defa hasadı yapılabilir.

DKC4943 — Mısır

Bayer Crop Science Bir Fransız ve bir Kuzey Amerika erken sezon mısır hattının çaprazından yapılmış, her iki bölgenin olumlu özelliklerini bir araya getiren bu çeşit, verim potansiyeli ve çeşitli üretim seviyelerinde tutarlılık, geniş adaptasyon, kuraklık toleransı, mükemmel kuruma ve konaklama toleransına sahiptir

ES Alicia — Kolza Tohumu

Lidea Diğer tüm çeşitlerden yaklaşık 10 gün önce çiçek açma özelliğine sahiptir.

Fabian — Süt Otu

DLF Benzerlerine kıyasla yüksek kalite ve yoğunluğa sahiptir. Ayrıca yüksek adaptasyon ve stres toleransına sahiptir.

Fiammetta KWS — Şeker Pancarı

KWS Benzerlerine kıyasla çok yüksek Cercospora toleransına sahip olmasının yanı sıra çok yüksek verime de sahiptir.

Fitis – Şeker Pancarı

SESVanderHave Şeker pancarında şeker içeriğini %30’a kadar ve kök verimini güçlü bir şekilde düşüren SBR’ye karşı oldukça dirençlidir.

Green Queen — Enginar

BASF Yurtiçi ve ihracat pazarları için istenen kafa ölçülerini ve tekdüzeliği üretirken, çeşitli toprak ve stres türleri ile başa çıkabilen, uzun raf ömrüne ve güçlü bir canlılığa sahiptir.

Innovator — Arpaçık Soğanı

De Groot en Slot Tüylü küfe dayanıklı ilk arpacık soğan çeşididir. ‘Yenilikçi’ organik pazar için çok uygundur.

Kesia — Patlıcan

Rijk Zwaan Ürünleri daha verimli ve öngörülebilir şekilde yetiştirmelerine yardımcı olan, çok az tüylü yeni nesil bir patlıcan çeşididir.

NS Blackstar — Soya Fasulyesi

The Institute of Field and Vegetable Crops Olağanüstü bir antioksidan kapasitene sahiptir. Ayrıca yüksek besin kalitesi sayesinde gıda ve ilaç endüstrisinde kullanılır.

Corteva Agriscience Erken olgunlaşan bu mısır hibriti, yüksek parçalanabilir nişasta, yüksek stabilizasyon, geniş adaptasyon alanı, yüksek lif sindirilebilirliğine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde üreticilere daha esnek bir hasat zamanı, daha yüksek süt üretimi ve daha iyi ürün kalitesi sunar.

Bejo Zaden

Yüksek düzeyde doğal olarak üretilen glukozinolat bileşikleri, C vitamini ve antioksidan aktivitesi sayesinde bu çeşit son derece sağlıklı bir sebzedir. Mor rengi sayesinde daha fazla antioksidan sağlar. İlk tek kesimli hibrit mor filizlenen brokoli çeşididir.

Synthia – Küçük Bahar Şalgamı

Boreal Plant Breeding

Kısa yetişme süresine sahiptir. Geleneksel çeşitlerine kıyasla %10 daha iyi verime sahiptir.

Terapur — Havuç

Vilmorin-Mikado Yenilikçi ve agro-ekolojik bir bitki olan Terapur, 3.700’den fazla yabani bitki arasından seçilmiştir ve tüketilebilir bir havuç değil aslında biyokontrol çözüm için kullanılan bir tuzak mahsulüdür.

Seçil Gülbudak Gül

Müşavir