Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 47.Grup (SPA Merkezleri Diğer Spor ve Eğlence Amaçlı Spor Hizmetleri) Meslek Komitesi Kasım ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda; Odamız 47.Grup üyesi Onay Hamam Sauna Tarım İnşaat Turizm Ticaret Ltd.Şti.’nden gelen 09.11.2022 tarihli yazı içeriği komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup; ticari ve kültürel bağlamda ülkemize katma değer kazandıran ve 600 yıldır toplumumuzun sosyal ve kültürel kadim tarihinde varlığını sürdüren hamam işletmeleri sektöründe yaşanılan enflasyonist ortama paralel olarak daralan iş hacmi, yüksek maliyet ve düşük kar marjı gibi olumsuz ekonomik unsurların hamam-sauna işletmelerinin ticari faaliyet ve kazançları üzerindeki etkileri sebebiyle yatırım ve hizmet üretimi konusunda ciddi sorunlar yaşandığı ifade edildi.

Bu sebeple, hamam-sauna işletmelerinin faaliyet gösterdiği ticari alandaki hizmet üretimine bağlı kazançlar üzerinden 3065 Sayılı KDV Kanunu’na tabi olarak uygulanan %18 oranındaki KDV’nin yeniden değerlendirilmesi ve uygun bulunması halinde KDV oranının %1’e düşürülmesi hususunda yapılacak çalışmaların sektördeki ticari faaliyet gösteren tüm işletmelerin üretim ve yatırım kapasitelerinde olumlu etkilere imkan sağlayacağı ve ekonomik kalkınma konusunda yarar sağlayacağı belirtildi.

Hamam-sauna sektöründe 3065 Sayılı KDV Kanunu’na tabi olarak uygulanan %18 oranındaki KDV’nin yeniden değerlendirilmesi ve uygun bulunması halinde KDV oranının %1’e düşürülmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.