Antalya’nın Akseki ilçesinde Geleneksel Kervan Günü Festivali yapıldı.

Akseki’ye bağlı Ceceler Mahallesi’nde düzenlenen 24. Geleneksel Kervan Günü Festivali’nde gelin alma ve düğün alayı gelenekleri canlandırıldı, yöresel türküler seslendirildi. Etkinliğe Kaymakam Muhammed Emin Nasır, Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Özhan Nacar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve mahalle muhtarlarının yanı sıra Aydın, İstanbul, Bursa, İzmir, Konya ve Antalya’dan gelen yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Ceceler Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Şalgam Çayırı Yaylası’nda düzenlenen festivalde davetlilere yöresel yemekler ikram edildi. Festivalde, başarılı 55 öğrenci de bilgisayar, kitap ve kırtasiye malzemeleriyle ödüllendirildi.

Kaymakam Muhammed Emin Nasır, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan Ceceler halkının bir araya gelerek 600 yıllık geleneklerini ve kültürlerini korumaya çalıştığını söyledi. Nasır, “Biz de bugün onların Kervan Günü’ne iştirak ettik. Gelenekleri olan kız alma merasimi, kaşık oyunları gibi onların eğlencesine ortak olduk” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, bir arada doğup, ekmeklerini kazanmak için çeşitli illere göç eden Ceceler halkının yöreye ışık olduğunu kaydetti. Ülkenin birlik ve beraberliğe her zaman ihtiyacı olduğunu söyleyen Uysal, “Birlik ve beraberliğimizi inşallah bozmayalım. Sizler aldığınız terbiye gereği bunları bozmayacağınıza inanıyorum. Bizler derneklerimizle birlikte birlik ve beraberliğimizi her zaman yaşatacağız. Araçlarınızla 750- 800 kilometre yol yaparak bu şenliğe katılıp gelenek ve göreneklerinizi yaşatmanız bu gücün en büyük göstergesidir” diye konuştu.

Dernek Başkanı Osman Yüksel de festivalle gelenek ve görenekleri yeni kuşaklara aktarmayı amaçladıklarını anlattı. (DHA)