Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) bünyesindeki Antalya Kadın Müzesi’nin oluşturduğu “Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi” projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı’nda görüşüldü.

ATAV Yönetim Kurulu Başkanı Yeliz Gül Ege, “Dünya Kadın Müzeler Birliği’nin (IAWM) üyesi olan Antalya Kadın Müzesi, dünyada ilk kez uygulanacak “Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi” projesiyle, Antalya kentini tarihi, arkeoloji, estetik boyutlarıyla tanıtacaktır” dedi.

Projeye, Antalya Valisi Karaloğlu Destek Verdi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, Antalya’nın uluslararası bir turizm destinasyonu olarak bilinirliğinin artırılması ve marka değerinin yükseltilmesi amacıyla, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) işbirliğinde gerçekleştirilmesi planlanan, Antik Çağ’dan kalma 20 adet kadın heykel başı replikasyonlarının, gerçek saçlar ile yeniden canlandırılacağı sergiler yurtiçi ve yurtdışındaki etkinliklerinde sergilenmek üzere hazırlatılması projesine, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun büyük desteğiyle onay verildi .

Dünyada ilk kez uygulanacak proje için, Antalya Arkeoloji Müzesi ve Side Müzesi’nde bulunan 20 adet antik çağ kadının başları, o günkü modelleriyle gerçek saçlardan taranmasını Antalya’da MD kuaför 3 boyutlu olarak uygulayacak. Projenin küratörlüğünü, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Havva İşkan Işık yapıyor. Saçların taranması için MD Kuaför, lojistik sponsor olarak Corendon Airlines destek verirken, proje; Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Tanıtım Vakfı iş birliğinde gerçekleşecek.

Antalya, Tarihi Yönüyle Anlatılacak

ATAV Yönetim Kurulu Başkanı Yeliz Gül Ege, “Bu projeyi gerçekleştirmekteki amacımız; Antalya’nın antik çağdan günümüze ne kadar önemli bir medeniyet zincirine ev sahipliği yapmış olduğu ve bu medeniyetler içerisinde var olan kadının önemini anlatmaktır. Antik çağın estetik anlayışının ne kadar zengin olduğunu görüyoruz, hayata geçireceğimiz proje bugünün dünyasında yeni bir moda akımı yaratabilir. Var olan saç modellerinin o döneme ait birçok bilgiyi beraberinde taşıdığını gösteren güzel bir çalışmayla, kadın algısını olumlu anlamda kentimizde bulunan antik çağ kadın başlarıyla, tüm dünyaya göstereceğiz. Proje, Antalya Tanıtım Vakfı bünyesindeki Antalya Kadın Müzesi’nin projesidir.  Antalya Kadın Müzesi, dünyada ilk kez uygulanacak “Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi” projesiyle, Antalya kentini tarihi, arkeoloji, estetik boyutlarıyla tanıtacaktır” dedi.