46.Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesi, araç kiralama (Rent a car) sektöründeki yasal boşluk ve sektöre yönelik mesleki yeterlilik belgesi konularında rapor hazırlanması için çalışma yapılmasını önerdi.

Komite üyeleri, Odamız ARGE ve Girişimcilik Müdürlüğü, Hukuk Müşavirliği ile Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından konu hakkında bir rapor hazırlanması ve hazırlanacak olan rapor ile ilgili olarak Odamız Danışmanı Doç. Dr. Şükrü Erdem, Araç Kiralama Kuruluşları Derneği (AKKDER), Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Federasyonu (TOKFED) ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’ndan görüş alınmasını istediler.

HANUTÇU TAKSİ DENETİMİ

Hanutçuluk yapan taksicilerin denetlenmesi maksadıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyelerine yazılan yazılara gelen yanıtları değerlendiren komite üyeleri, konuya ilişkin denetim ekiplerinin bütün taksi ve duraklara yönelik denetimlere düzenli olarak devam ettiği ve konu ile ilgili plaka ve durak bildirilmesi halinde gerekli işlemlerin yapılacağı bilgisinin verildiğini belirttiler.

Özellikle Kundu Bölgesinde yer alan bazı taksi durakları bünyesinde çalışan taksiciler tarafından turistlerin şehir merkezindeki bir işletmeye komisyon karşılığı götürüldüklerini tespit ettiklerini belirten komite üyeleri bu doğrultuda denetimlerin sıklaştırılmasını bahse konu taksi duraklarının denetlenmesi maksadıyla da ABB Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığına yazı yazılmasını önerdiler.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin öneri ve isteklerini yerinde bularak gerekli raporlama çalışmalarını başlatırken, denetleme için de yazışmaya izin verdi.