ATSO 46.Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesi Ağustos ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi.

Toplantıda Covid-19 salgını sırasında birçok sektörde olduğu gibi araç kiralama sektöründe de ekonomik açıdan sıkıntılar yaşandığı belirtilerek, bunun önümüzdeki dönemde de süreceğine dikkat çekildi.

Normalleşme süreci ile sektörlere yönelik destek ve teşviklerin sağlanmaması durumunda birçok kuruluşun iflas edeceğini ifade eden Komite üyeleri, bu nedenle, değer zinciri yaklaşımı içinde tüm işletmeleri işler halde tutacak bir çözüme odaklanılmasının şart olduğunu dile getirdi.

Sektör temsilcileri, tüm sektörlerin vergi borçlarını kapsayıcı mahiyette bir erteleme yapılması, ödemelerin en erken bir sonraki yıl ve makul taksitlerle yapılması önerisinde bulundu.

Ayrıca; Covid-19 salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında araç muayene sürelerinin 3 Nisan – 3 Temmuz arasında sona eren ve 17 Ağustos’a kadar muayenesi yaptırılmayan araçlar için söz konusu sürenin 30 Eylül’e kadar uzatıldığı hatırlatılarak, COVID-19 salgını nedeniyle nakit para kullanımının azaltılmaya çalışıldığı, buna rağmen araç muayene ücretlerini hala nakit olarak ödeme zorunluluğunun olduğu bildirildi. Kamu hizmetine ilişkin pek çok fatura, vergi ve harcın artık internet üzerinden ya da kredi kartı ile ödenebildiği ifade edilerek, nakit kullanımının giderek azaldığı günümüzde araç muayene ücretlerinin de kredi kartı ile ödenebilmesi önerildi.

Konuyla ilgili önerilerin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına birer yazı ile iletilmesi konusunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.