ATSO 14.Grup (Akaryakıt ve gaz ürünleri) Meslek Komitesi Ağustos ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi.

Toplantıda, pandemiden etkilenen ekonomik faaliyetlerin hızla normalleşmesine katkı sağlamak için bazı mal ve hizmetlerdeki KDV oranlarının geçici olarak indirildiği hatırlatılırken; yapılan son düzenleme ile 31 Temmuz 2020 tarih ve 31202 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında, ‘Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’da bazı hizmet ve ürünlerin KDV oranları 31.12.2020 tarihine kadar %8’e indirilirken, bazı sektörlerde de bu oranın %1’e düşürüldüğüne değinildi.

Komite üyeleri yaptıkları değerlendirmede; ülkemizde milyonlarca otomobil sahibinin, sanayici, üretici ve tüccarın akaryakıttaki fiyat hareketlerini çok yakından takip ettiği belirtilerek; akaryakıta gelen her kuruş zammın, başta taşımacılık (yük ve yolcu) olmak üzere pek çok sektörün maliyetlerini arttırdığı ifade edildi. Ayrıca, bahse konu zammın yiyecek, içecek, giyecek ve diğer ürünlere de fiyat artışı olarak yansımasıyla vatandaşların da bu mal ve hizmetler için daha çok ücret ödemek zorunda kaldıkları vurgulandı.

Bu bağlamda, 31.12.2020 tarihine kadar bazı sektör ve iş kollarındaki KDV oranlarının %8 ila % 1’e indirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Komite üyeleri, akaryakıt sektörü için de yapılacak bir vergi indiriminin enflasyon verilerindeki gerilemeden ekonominin canlanmasına kadar birçok ekonomik konuda olumlu etkisinin olacağına dikkat çekti.

Önerinin değerlendirilmesi amacıyla TOBB aracılığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bir yazı yazılması konusunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisi üzerine gerekli girişimleri başlattı.