Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali ‘Carmen’ operasıyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali Aspendos Antik Tiyatrosu’nda Fransız besteci Georges Bizet’in 4 perdelik ‘Carmen’ operasıyla başladı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi (DOB) ve Antalya DOB sanatçılarının birlikte sahneye çıktığı eser, Zdravko Lazarov’un şefliğinde sanatseverlerle buluştu. Eserde ‘Carmen’ rolünü Bolşoy Tiyatrosu solisti ünlü Rus solist Yulia Mazurova ve ‘Don Jose’ rolünü Efe Kışlalı seslendirdi.

DEVLET OPERA VE BALESI GENEL MUDURLUGU TARAFINDAN DUZENLENEN 26. ULUSLARARASI ASPENDOS OPERA VE BALE FESTIVALI ‘CARMEN’ OPERASIYLA BASLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Antik tiyatorunun taş sıralarını dolduran yerli ve yabancı çok sayıda sanatsever, eseri ilgiyle izledi. Açılışa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Solmaz Haberal da katıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada festivalin açılışında Carmen’in prömiyerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Festival süresince 5 farklı prodüksiyonun 8 defa sahneleneceğini dile getiren Yavuz, “Bu festivale sadece Türkiye’den değil, Ukrayna ve Viyana’dan da sanatçılarımız geliyor. Hem Antalyalılara hem de yerli ve yabancı turistlere keyifli bir festival yaşatacağız” dedi.

Festival kapsamında 8 Eylül’de Aspendos Sahnesi, Viyana Devlet Opera ve Balesi Birliği sanatçılarının sergileyeceği Çaykovski’nin büyülü ‘Kuğu Gölü’ eserine ev sahipliği yapacak.

12-13 Eylül’de ise Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından ‘Aida’ operası Aspendos’ta antik Mısır’ı canlandıracak. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın sanat yönetmenliğinde oluşturulan ‘Troya’ epik operası, 16 Eylül’de EXPO’da olacak.

Festival, 18 Eylül’de Murat Karahan’ın solist olacağı gala konseriyle sona erecek. Ünlü İtalyan şef Fabrizio Maria Carminati yönetiminde Antalya DOB Orkestrası, Karahan’a eşlik edecek. DHA