Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 46.Grup (Taşıt Kiralama ve İlgili Hizmetler) Meslek Komitesi’nin Eylül ayı olağan toplantısında, bankaları kredi kullandırmalarda sattığı ürünler ve ticari kredilerde uygulanan farklı komisyon oranları ele alındı.

Üyeler, sektör mensuplarının bankalardan kredi taleplerinde karşılaştıkları; taşıt kredilerindeki araç ve zorunlu trafik sigortalarının bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketine yaptırılması, bireysel emeklilik paketine dahil edilmesi, en az 3 tane otomatik ödeme talimatı verilmesi, kişinin mevcutta aynı bankadan kredi kartı olmasına rağmen, kullandırılan kredinin belli bir kısmının yeni kredi kartına tanımlanması gibi dayatmaların olduğunu belirttiler.

46.Grup, erken kapatılan veya yeni tanımlanan ticari kredilere uygulanan komisyonun her banka tarafından farklı oranlarda, çok yüksek uygulandığını kaydederek, buna devlet tarafından bir sınır getirilmesini ve bankanın kredi kullandırma esnasında sattığı ürünlerin isteğe bağlı olması gerektiği hususlarının TOBB aracılığıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve BDDK nezdinde girişimlerde bulunulmak üzere Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.