Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 37.Grup (Restaurant, yiyecek içecek ve eğlence hizmetleri) Meslek Komitesi’nin Eylül ayı olağan toplantısında, pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı olan Nargile Kafe İşletmelerinden gelen şikayetler ele alındı.

Toplantıda devam eden yasakların 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile kademeli normalleşme üçüncü etabının başlamasıyla birlikte sona erdiğini belirten üyeler, bu konuda İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesiyle pek çok işyerinin faaliyetlerine yeniden başladığını, aylarca kapalı kalan nargile salonu ve nargile kafelerin ise halen kapalı olduğunu kaydetti. Üyeler bu şartlarda gelir elde edemeyen işletmelerin giderlerini karşılayacak ekonomik güce sahip olamamalarından kaynaklı, nargile içimine izin verilmemesi nedeniyle, nargile sunum belge ücretlerinin yatırılamadığını ve bu nedenle ruhsatlarının da iptal edildiğini ifade etti.

Komite üyeleri, bu doğrultuda nargile içimine izin verilmese de izin verilinceye kadar nargile ruhsatının iptal edilmemesini önerdi. 37.Grup Komite üyeleri, önerinin TOBB aracılığıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na yazılı olarak iletilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.