ATSO 7.Grup (Ekmek, Un ve Unlu Mamuller) Meslek Komitesi’nin Eylül ayı olağan toplantısı elektronik ortamda gerçekleşti.

Toplantıda komite üyeleri tarafından, pandemi döneminde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden ilgili kurumlara gönderilen genelge ile, Coronavirüs önlemleri kapsamında fırınlardan ekmek satışına bakanlık tarafından ambalaj şartı getirildiği ve virüs önlemleri kapsamında ekmeklerin artık kağıt ya da plastik ambalajlarla satılacağının bildirildiği ifade edildi.

Söz konusu genelgede; pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışının yapılmayacağının da belirtildiği vurgulanırken, ”ambalaj malzemesine konulmamış ürünler, sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir. Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlar da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacaktır’’ ifadelerinin yer aldığı kaydedildi.

Söz konusu genelgeye rağmen hali hazırda pazar yerlerinde, manavlarda ve sokaklarda, seyyar araçlarla açıkta ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışının devam ettiğini vurgulayan Komite üyeleri, söz konusu olumsuz durumun ortadan kaldırılması maksadıyla gerekli girişimlerde bulunması için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bir yazı yazılması konusunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisi üzerine gerekli girişimleri başlattı