ATSO Başkanı Ali Bahar ve yönetimi, Korkuteli’nde üyelerle buluştu. Başkan Bahar, ATSO tarafından hayata geçirilen ve 750 bin metrekarelik bir alana sahip olan Korkuteli OSB’yi gurur kaynağı olarak nitelendirerek, “Yapacağımız bu büyük yatırımın, istihdama ve bölgemize katkısını sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum. Karma OSB’ye dönüştürdüğümüz alanımızda, kent ve ülke ekonomisi için yeni bir cazibe merkezi oluşturduk. Bölgemizde hayat geçecek ilk fabrikamızı heyecanla bekliyoruz” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Korkuteli Üye Buluşmaları kapsamında ATSO üyesi iş insanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda, Korkuteli İlçesi 2022 Yılı Ticari Bilanço Büyüklüğüne göre Gelir ve Kurumlar Vergisi Kategorilerinde dereceye giren üyelere ödülleri takdim edildi. ATSO Üye Buluşması, Merkez Valisi Mustafa Tutulmaz, Korkuteli Kaymakamı Sezgin Üçüncü, Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, Korkuteli İlçe Emniyet Müdür Vekili Uğur Efe, Korkuteli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mesut Kurtoğlu, Korkuteli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Can Caran, Korkuteli Ak Parti İlçe Başkanı Osman Nuri Kök, Korkuteli Vergi Dairesi Müdürü Erdal Çetinkaya, Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İsmail İltemir, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Boğaçhan Göksu, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Totoş, Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Pakalın, Özgür Karagöz, Mustafa Yayla, Mehmet Dikmen, Meclis Başkan Yardımcısı Mızrap Cihangir Deniz, Meclis Üyeleri Ender Kuzucu, Fadime Doğan, Osman Bahçe, Genel Sekreter Av. Aslı Şahin Tekin, Korkuteli Temsilcileri Ali İhsan Girgiç, Barış Tatoğlu, Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürü İlhan Metin ve Antalya OSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Danışmanı Mustafa İssi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ATSO üyesi iş insanlarının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

SÖZÜMÜZÜ TUTTUK MUTLUYUZ

ATSO Korkuteli Üye Buluşmaları toplantısının açılışını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Oda seçimlerinden önce sizlere verdiğimiz bir söz vardı, sizinle buluşacağız, sizleri dinleyeceğiz dedik. Bugün gerçekten bu organizasyonu gerçekleştirmekten, sözümüzü tutmaktan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu. Korkuteli ilçesinin inovatif bir ilçe olduğuna dikkat çeken Başkan Bahar, “Bize göre artık şehir birleşiyor. Korkuteli gerek yayla turizmi gerek içerisinden çıkardığı markalarla Antalya’nın en önemli ilçelerinden biri olabileceğini bize hissettiriyor. Ki bu itibarla, Korkuteli’nin sorunlarına, temsiline buranın mülki amiri, belediye başkanı kadar bir sivil toplum kuruluşu olarak ilgi göstereceğimizi açıkça ifade ediyorum” dedi.

İLK İŞİMİZ KORKUTELİ OLDU

Korkuteli’nde çok önemli bir yatırıma imza attıklarını ve bunun büyük heyecanını yaşadıklarını dile getiren ATSO Başkanı Ali Bahar sözlerini şöyle sürdürdü; “Bundan 6-7 yıl önce ATSO yönetimi olarak organize sanayi bölgesiyle ilgili bir yatırımın altına, bizim yönetim kurulumuz tarafından imza atılmıştı. Fakat daha sonra biz o yönetimde olmadık. Tekrar kavuşmamız, ATSO ile gönül ilişkimiz 6 yıl bekledikten sonra sayenizde tekrar oldu ve yaptığımız işlerden ilki Korkuteli Organize Sanayi Bölgesini canlandırmak oldu. Buna inancımız çok büyüktü, bildiğimiz en iyi işlerden biri de OSB’dir. Gelir gelmez gerek doğanın korunması, gerekse burada iş yapan gıdacıların, tarımcıların yaptığı işlerle buluşması için yaptığımız ilk iş mermer organize sanayi bölgesini karma OSB’ye çevirmek oldu.”

MÜLK SAHİPLERİNDEN HELALLİK ALDIK

Korkuteli OSB’yi bölgeye kazandırmak için büyük riskleri göze aldıklarını kaydeden Başkan Bahar, “Böyle büyük bir eseri size kazandırmanın gerçekten çok büyük bir heyecanını yaşıyoruz. Burayı size kazandırmak için sınırları zorladık. Metrekare fiyatının çok daha üzerinde, mülk sahipleriyle atalarında kalan yerlerini onlarla helalleşmek suretiyle, birçok yerde olduğu gibi ve herkesin hayal kırıklığına uğradığı şekilde mahkeme süreci başlatmadan, helallik alarak yaptığımız bir iş oldu. Bununla da büyük bir gurur duyuyoruz bu helalliği alabildiğimiz için. Hak sahipleriyle yüzde 95’in üzerinde anlaşma sağlanmış durumda, şu an finansmanını oluşturmaya çalışıyoruz. Hızla Korkuteli’mize kazandırmaya çalışacağız” dedi. Organize sanayi bölgesi çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Başkan Bahar, “Bizim için çok önemli bir konu daha, bu tahsislerin verilmesinde, Korkuteli’nde iş yapan, marka olmuş ya da markalaşma sürecinde olan, kendi fabrikasına sığmayan, büyüme potansiyeli olan tüm firmalarımız bu tahsislerde öncelikli olacaklar. Bu sayede 95’e yakın fabrikayı kazandıracak, 6-7 bin kişilik bir istihdam oluşmasını sağlayacağız. Bu konuda belediyemizle birlikte çalışıyoruz. Etrafında toplu konutların, iş yerlerinin ve kalkınmanın ne kadar çabuk ve hızlı geliştiğini sizlere göstermek için büyük bir sabırsızlık yaşıyoruz” diye konuştu.

ANTALYA TEŞVİK VE HİBELERDE 5’İNCİ BÖLGE OLSUN

Türkiye’de teşvik ve hibelerden faydalanma konusunda Antalya’nın turizm ve tarım organizasyonundan kaynaklı olarak birinci bölge olduğunu belirten Başkan Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ancak biz bu bölge sisteminin de artık şehirler olarak değil, ilçeler olarak revize edilmesini devletimizden talep ediyoruz. Antalya’nın Kemer, Gazipaşa, Manavgat, Alanya gibi ilçeleri teşvik ve hibelerde belki birinci sırada olabilir ama Elmalı, Korkuteli, Akseki gibi ilçelerimizin birinci bölge olmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Teşvik ve hibe alma konusunda 5’inci bölge olmamız, bunlardan faydalanmamızı daha kolay hale getirecektir. Kuzey ilçelerimiz neden bunlardan faydalanmıyor, gündeme getiriyoruz. Burada 900’e yakın ATSO’ya kayıtlı üyemiz bulunmakta. Biz bugün bir ilki ve ilk dokunuşu gerçekleştiriyoruz Bundan sonra da kopmayacağımızı söylüyoruz.”

İLÇEMİZ ADINA BAŞARIYA ADIM ATILAN BİR DÖNEM

Sözlerine ATSO Başkanı ve yönetimine teşekkür ederek başlayan Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, “Her başarının, her yatırımın arkasında bir hikâye vardır. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda başarıya adım atıldığı dönemin tam da ilçemiz adına bu dönem olduğunu, bu ilçenin belediye başkanı olarak sizlerin huzurunda söylüyorum. Sayın Ali Bahar’a ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Belediye başkanı olarak görev başladığımda ilçemin 5-10 yılını planlamak zorundaydım. Dolayısıyla turizm, tarım, ticaret ve sanayi dediğimiz bu dörtlüde sadece Antalya’nın yaylası olmak, iş yerlerimizin 3-4 ay gelen yazlıkçılarla geçinmeye çalışması, yatırım yapmak isteyenlerin kendine yer bulamaması, tarımda ülkeye paralel olarak yaşanan sorunları yakinen yaşamak, bizleri sanayi konusunda ATSO’nun adım atmasıyla heyecanlandırdı” dedi.

HAYALLERİMİZ VARDI, GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Korkuteli’nde mermer ihtisas değil karma organize sanayi olması için ısrar ettiğini kaydeden İşlek, “O dönemki yönetim kurulumuzdan talep ettim fakat kabul görmedi. 1.5 yıl uğraştım, zaman zaman benim de maruz kaldığım arkadan işleri durdurma olayını ilk defa ben yaptım. Ankara’ya gittim ve dedim ki bu işin beklemesi lazım, ne zamana kadar, ta ki Ali Bahar ve yönetimi seçilinceye kadar. Seçime 2 ay kadar vardı, teşrif ettiler ve biz belediyemizde 2,5 saat kadar organize sanayiyi konuştuk. Hayallerimiz vardı, dedim Ali abi lütfen burayı karma yapalım, gereği bizde, biz Korkutelililer olarak gereğini yaparız dedim ve yaptık. Desteğini verdiler. Ben binlerce kez teşekkür ediyorum karma OSB’ye çevirebildiğimiz için. Hayallerimizi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Bölgeye yapılan yatırımla beraber, belediye olarak imar çalışmalarına başladıklarını dile getiren Başkan İşlek, “Bu yatırım sadece üretim anlamında değil, ilçemizin gelişmesi anlamında, bizim acilen yapması gereken işle var. Bin 200 dönümlük OSB için belediye olarak etrafında 3 kilometre çapında OSB’yi destekleyecek yan sanayilerle ilgili imar planlarını çalışıyoruz” dedi.

ATSO’YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Karar vermenin ve uygulamanın zor işler olduğunu kaydeden Korkuteli Kaymakamı Sezgin Üçüncü, “Başkanımıza Korkuteli için teşekkür ediyorum, şu anda oradaki altyapının yapıldığını göreceksiniz. Bundaki en büyük katkı Sayın ATSO Başkanımız Ali Bahar ve yönetim kurulu üyelerinde. Ankara’da arkadaşlarımız var güçleriyle çalışıyor. Bu geceyi tertip eden başkana teşekkür ediyoruz. Deprem dolayısıyla yaptıkları yardımlar için ATSO ve esnaflarımıza teşekkür ediyoruz. Üretmek insanları özgür kılar” diye konuştu.

GELİR VE KURUMLAR VERGİSİNDE DERECEYE GİRENLERE PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Toplantı, Korkuteli İlçesi 2022 Yılı Ticari Bilanço Büyüklüğüne göre Gelir ve Kurumlar Vergisi Kategorilerinde dereceye giren üyelere ATSO Başkanı Ali Bahar ve protokol üyeleri tarafından plaketleri takdim edildi.

Korkuteli ilçesi 2022 yılı ticari bilanço büyüklüğüne göre gelir vergisi matrahı

1-   İbrahim Karalar – Korkuteli Gerçek kişi birincisi

2-   Mehmet Tiryaki –  Korkuteli Gerçek kişi ikincisi

3-   İbrahim Yavaş – Korkuteli Gerçek kişi üçüncüsü

4-  Mustafa Özlü- Korkuteli ikinci gerçek kişi birincisi

5-   Süleyman Tunç- Korkuteli ikinci gerçek kişi ikincisi

6-  Şeref Kızılkaya – Korkuteli ikinci gerçek kişi üçüncüsü

Korkuteli İlçesi 2022 Yılı Ticari Bilanço Büyüklüğüne Göre Kurumlar Vergisi Matrahı

1-   SMS Ersanlar Tarım Madencilik Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi – Korkuteli Tüzel Kişi Birincisi

2-   Kortes İnşaat Taahhüt Turizm Nakliye Ticaret Limited Şirketi – Korkuteli Tüzel Kişi

3-   HBT İnternet Mücevherat Tekstil İnşaat Gıda Otomotiv İthalat İhracat Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi – Korkuteli Tüzel Kişi Üçüncüsü

4-  Karakaş Süt Hayvancılık Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi – Korkuteli İkinci Tüzel Kişi Birincisi

5-   Nur Gıda İnşaat Unlu Mamuller Ve Su Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi – Korkuteli İkinci Tüzel İkincisi

6-  Işıkyuvar Enerji Elektronik İnşaat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi – Korkuteli İkinci Tüzel Kişi Üçüncüsü