ATSO BAŞKANI ALİ BAHAR, “SANATI ANTALYAYI BİRLEŞTİREN GÜÇ OLARAK GÖRÜYORUM”

Antalya Kültür Sanat’ta (AKS) 30 Eylül-29 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan, ‘Kurtuluştan Kuruluşa 100 Yıllık Cumhuriyet’ resim sergisinin basın lansmanı yapıldı. Toplantıya, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Meclis Üyesi Ömer Gilan’ın yanı sıra, sergi sahibi Grekov Askeri Ressamlar Stüdyosu’nun önemli temsilcilerinden Alexander Samsonov katıldı.

AKS’de düzenlenen “Kurtuluştan Kuruluşa 100 Yıllık Cumhuriyet” resim sergisinin basın toplantısına katılan ATSO Başkanı Ali Bahar, Kültür ve Sanat’ı Antalya’yı birleştiren güç olarak gördüğünü belirtti. Başkan Bahar, “AKS çatısı altında düzenlediğimiz sergiler başta olmak üzere sanatsal faaliyetlerimizi Antalya’nın birleştirici gücü olarak görüyoruz. Yarından itibaren başlayacak ve 29 Ekim günü son bulması planlanan Kurtuluştan Kuruluşa 100 Yıllık Cumhuriyet resim sergimizin açılışı yapıyoruz. ‘Milli Mücadele Günleri’ ve ‘Cumhuriyetin 100 Yıllık Coşkusu’ adı altında iki temelden oluşan sergi AKS’nin iki katında sergileniyor. Dördüncü katta, Milli Mücadele Günleri’nin resimsel anlatımı, hemen altındaki katta ise Cumhuriyetin 100 Yıllık Coşkusu anlatılıyor. Kurtuluş mücadelesinin başkahramanı Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, silah arkadaşlarının ve savaş meydanlarında yaşanan ‘O’ anların yansıtıldığı resimler hepimizi kurtuluş günlerine götürüyor” dedi.

RESİMLERLE MİLLİ MÜCADELE VE CUMHURİYET

Resimlerin Antalya’da yaşayan 63 yaşındaki Rus ressam Alexander Samsonov tarafından yapıldığını hatırlatan Başkan Bahar, “Rus sanatçımız çok önemli işler yapıyor. Şehrimizin ve kentimizde yaşayan sanatseverlerimizin bu sergiye dikkatini çekmek istedik. Kendisinin Antalya’daki atölyesi çok güzel işlere ev sahipliği yapıyor. Tüm Antalyalıları milli mücadele ve Cumhuriyetin 100. yıllık coşkusunu gösteren eserleri görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

İMALAT-I HARBİYE, SAVAŞ SUÇLARI, AKÇAKOYUNLU BASKINI’NI RESMETTİ

Basın toplantısında çalışmalarını anlatan Rus ressam Alexander Samsanov, “Milli Mücadele yıllarından, Büyük Taarruz Zaferi’ne bir milletin varoluş hikâyesini konu alan eserlerimin Antalya Kültür Sanat’ta izleyici ile buluşması beni çok mutlu ediyor. Türk halkının bağımsızlık mücadelesini, Cumhuriyetin ilk yıllarını ve 100 yıldır devam eden coşku dolu bayram kutlamalarını odağına alan sergim, “İmalat-ı Harbiye”, “Savaş Suçları”, “Akçakoyunlu Baskını” ve “Antep Muharebesi’nde Sağlık Hizmetleri”  gibi önemli yapıtların yanı sıra döneme ait belge ve fotoğraflar da sergide yer alıyor. Aynı zamanda Atatürk ve Çocuklar tablosunu da sergimizde görebilirsiniz” dedi.

GAZETECİLERLE BİRLİKTE SERGİYİ GEZDİ

Basın toplantısının ardından resimlerin sergilendiği sergi salonunu dolaşan Başkan Ali Bahar, resimler hakkında bilgi aldı.

SERGİDE NELER VAR

Milli Mücadele yıllarından, Büyük Taarruz Zaferi’ne bir milletin varoluş hikâyesini konu alan eserleri, Antalya Kültür Sanat’ta izleyici ile buluşuyor. Türk halkının bağımsızlık mücadelesini, Cumhuriyetin ilk yıllarını ve 100 yıldır devam eden coşku dolu bayram kutlamalarını odağına alan sergide, Samsonov’un “Küçük Kamil’in Şehit Edilişi”, “Savaş Suçları”, “Akçakoyunlu Baskını” ve “Kılıç Ali’nin Antep’e Girişi”  gibi önemli yapıtlarının ilk eskizleri, özel koleksiyonlardan derlenen döneme ait belge ve fotoğraflar ile Anıtkabir için hazırlanan ve Anıtkabir’den önce ilk kez Antalya Kültür Sanat’ta görücüye çıkacak “Atatürk ve Çocuklar” tablosu da bulunuyor.