Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONYSİAD) Aylık Olağan Toplantısı’na konuk oldu.

ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Davut Çetin, oda çalışmaları ve gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

ATSO olarak bir süredir Antalya’daki Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri ile toplantılara başladıklarını anlatan Davut Çetin şöyle konuştu:

“Şehirde bir bütünlük sergilememiz lazım. Maalesef Antalya’da herkes kendi başına bir şeyler söylüyor.  Şehir tek ses üretemiyor. Tek ses üretemeyince kimse bizi ciddiye almıyor. Bu platformda kadın ve genç girişimci başkanlarımız da var.  Ortak projeler konuşmaya başladık. İlk olarak ANSİAD’ın önerisiyle bizim de 4 yıldır söylediğimiz ‘Müzeyi eski yerinde istiyoruz’ kampanyasını yaptık. Onun etkisini de 10 gün içinde aldık. Hepimiz aynı sözü söyleyince karşı taraftan çabuk tepki geliyor. Bakanlık, Müzenin eski yerinde kalacağını açıkladı. Şimdi Müzenin Antalya’ya yakışan bir proje olması için de çalışmaya başlıyoruz.

Bu birlikteliğin Antalya açısından büyük önemi var.  Bu birlikteliği devam ettireceğiz. Aynı zamanda Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) odalarıyla da toplantılara başladık. Onlarla da toplantımızı bir – bir buçuk ay önce yaptık. Belki bir süre sonra SİAD’larla TMMOB’ların toplantılarını birleştirip ortak akılda çok daha rahat buluşuruz diye düşünüyorum.

Belediye Başkanlarımızla ayın sonuna doğru bir toplantı yapmayı düşünüyoruz. Bunu yaparken de ATSO’nun kurullarının önerilerini toplayacağız. Burada hem SİAD’ların hem de bizden gelen yerel yönetimlerden beklentiler kitapçığımızda belirtilen beklentileri dile getireceğiz. Umuyorum bu dönem Antalya için çok ciddi bir birliktelik sağlarız.”

Açıklanacak ekonomi paketini çok önemsediklerini de vurgulayan Davut Çetin, “Vergi reformu, sosyal güvenlik sistemi reformu, tarım reformu, enflasyonla mücadele bunların hepsinin konuşulması gerekiyor. Tarım deyince önce Antalya için hal yasası geliyor. Bu işleri yaparken de uzlaşmayla yapmamız gerekiyor. Uzlaşma olmadığı sürece hiçbir zaman doğru karar alamıyoruz” ifadesini kullandı.

ATSO olarak konut satışının arttırılmasına yönelik olarak Ziraat Bankası ile imzaladıkları protoklle ilgili bilgi gören Davut Çetin, “Özellikle yabancıya konut satışında İstanbul’dan sonra ikinciyiz. Fakat yerliye satışta ve kredili satışta büyük sıkıntı var. Bundan dolayı da ATSO’ya bağlı müteahhitlerin yeni ürettikleri konutların satışına yönelik 0.98 faizle Ziraat Bankası’yla bir kampanya başlattık. Şuanda gayet iyi gidiyor. Komitedeki arkadaşlar 15-20 arasında daire sattılar. Antalya’da 35-40 bin civarında stokta konut var. Bunların bir an önce tüketilmesi, ekonomiye dönmesi gerekiyor” dedi.

İstihdam seferberliğine de değinen Davut Çetin, “Bugüne kadar istihdama verilen en önemli destek, teşvik. Bunula ilgili hepinizin yararlanmasında büyük fayda var. Antalya olarak bu yıl için ilave 150-160 bin istihdam sözü verdik. Bir aksilik olmaz ise bu sözümüzü tutacağız” diye konuştu.

KONYSİAD’ın yeni üyelerine sertifika verilmesi ve Doç. Şükrü Erdem’in ekonomi sunumuyla devam eden toplantıda, KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan, ATSO Başkanı Davut Çetin’e günün anısına bir plaket verdi.