29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü kutluyoruz. 100. yıla sadece 4 yıl kaldı. Ekonomide güncel gündemlerle oyalanmaya hakkımız yoktur. Bundan sonra her 29 Ekim tarihimize ve gelecek nesillere karşı muhasebe günüdür. Cumhuriyetimizin başarısı her birimiz için bir onur ve haysiyet meselesidir” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi açılışında ekonominin önemi konusunda o dönem için çok yüksek düzeyde düşüncelerini dile getirdiğini vurgulayan Davut Çetin, mesajında şunları kaydetti;

“Atatürk’ün “kılıçla fetih yapanlar, sabanla fetih yapanlara yenilmeye mecburdurlar” sözünü unutmamalıyız. Yani dünya ile yarışacak üretimi yapmayanlar, iktisadi zafere önem vermeyenler sonunda yenilmeye mahkum olur. Atatürk bizlere çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefini göstermiştir. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bu hedefe yaklaştırmak hepimizin boynunun borcudur. Türkiye ne yapıp edip, 2023’te demokraside, hukuk sisteminde, eğitim sisteminde dünyada örnek gösterilecek reformlar yapmış olmalıdır.”

Cumhuriyet’in 100. Yılına doğru ilerlerken, ülke olarak eğitim ve teknoloji alanında çalışmalara ağırlık vermemiz gerektiğini ifade eden Davut Çetin şöyle dedi;

“Kent 4.0 kavramını Türkiye’de Oda olarak ilk biz kullandık, 2 yıl önce dünyada kullanan da azdı. Antalya 4.0 raporu hem yerel yönetimler hem sektörler için oldukça yararlı bir belgedir. Kent 4.0, Tarım 4.0, Ticaret 4.0, Turizm 4.0, Sanayi 4.0 konularını herkes iyi anlamalıdır.

Batı ülkeleriyle bizim aramızdaki fark sanayi devrimiyle açıldı. Onlar bize önce sanayi devrimiyle, sonra eğitim ve teknolojiyle fark attılar. Halen bu farkı kapatamadık. Teknoloji treni hızlanıyor, bu treni de kaçırırsak tarih bizi affetmez. Bu nedenle Antalya 4.0 vizyonunu geliştirmemiz ve Cumhuriyetimizin 100. Yılına bu hedefle hazırlanmamız gerekiyor.

Cumhuriyet’in 96’ıncı yılını kutlarken başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.”