ATSO 19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi Ağustos ayı olağan toplantısını online olarak gerçekleştirdi. Komite üyeleri cam sektörünün otomotiv, inşaat, beyaz eşya, gıda, meşrubat, ilaç, kozmetik, turizm gibi birçok sektöre girdi veren sanayi alanlarından biri olduğunu hatırlatarak, bu sektörlere girdi sağlayabilmek için cam üretiminin izabe (eritme) teknolojisine dayalı olması, cam fırınlarının sürekli olarak faaliyette ve üretimin kesintisiz olmasını gerektiğini kaydetti.

Sektör mensubu üyelerden gelen şikayetlere göre, koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte düz cam üretiminde azalmalar olduğunu kaydeden üyeler, iç piyasanın ihtiyacının karşılanamadığını, siparişlerin bekletildiğini, fabrikalarda stokların bulunmadığını, üretilen camın dış piyasalara sunulduğunu bu durumun iç piyasada hizmet veren çoğu firmayı sıkıntıya düşürdüğünü ifade etti.

Bu sektörde Antalya da faaliyet gösteren birçok firmanın turizme hizmet ettiğini bildiren üyeler, ayna üretiminin de tamamen durdurulmasının sektördeki sıkıntıları arttırdığını dile getirdi. Üretim kapasite bazında Avrupa birincisi konumunda olan ve Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından olan Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nin (Şişecam) iç talepleri karşılayamama nedenlerinin anlaşılamadığı belirten komite, konuya ilişkin bilgi edinmek amacıyla Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi’ne yazı yazılması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisi üzerine gerekli girişimi başlattı.