ATSO 25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesi Eylül ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi. Toplantıda komite üyeleri, Covid-19 salgının yol açtığı olağanüstü koşullar nedeniyle çoğu sektör gibi beyaz eşya sektöründe de zor bir ilk yarıyıl geçirildiğini dile getirdi.

Üyeler, Haziran ayı itibariyle salgına getirilen kısıtlamaların kaldırılması sonrasında hükümetin yapmış olduğu teşvik paketleriyle kamu bankalarının konut ve beyaz eşya satışları için başlattığı uygun kredi kampanyaları neticesinde, 2020 yılının ikinci yarısında iç pazarda beyaz eşya satışlarında canlanma olduğunu ifade etti.

Son dönemde dövizin yükselişine bağlı olarak Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ve izlenen zamlar sonrasında tüketicinin alım gücünün azaldığını dile getiren üyeler, önümüzdeki günlerde de beyaz eşya sektöründe yaşanacağı öngörülen daralmanın önüne geçebilmek amacıyla geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi dayanıklı tüketim mallarındaki (beyaz eşya, klima, TV vb.) Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sıfıra çekilmesi ve aynı ürünlerde %18 olan KDV oranın %8’e düşürülmesini önerdi.

25.Grup Meslek Komitesi, önerinin TOBB aracılığıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisi üzerine gerekli girişimleri başlattı.