Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın evsahipliğinde ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen “Bölgesel İstişare Toplantısı”na katıldı. Bakan Pekcan, toplantı öncesi ATSO Başkanı Davut Çetin ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte ATSO Hizmet Binası içinde faaliyete geçen İnovasyon Merkezi İNOVATSO’yu gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Antalya bölgesindeki 6 oda ve borsa başkanı ile birlikte Antalya iş dünyasından çok sayıda katılımcının bulunduğu toplantının açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın işdünyasının içinden gelen bir isim olduğunu belirterek, “Camiamızdan bir ismin, bu önemli görevi üstlenmesi de, bizler için ayrıca büyük bir şereftir. Kıymetli Bakanımız sağolsun, iş dünyamızın sıkıntılarını, görüş ve önerilerini, bizzat dinlemek istedi, ekibiyle birlikte buraya geldi. Bakanımızın vizyonu ve dinamizmiyle, hem iç, hem de dış ticarette, yeni bir atılım başlayacağına inanıyorum. Dün 8 Mart Dünya Kadınlar günüydü. Bu vesileyle Sayın Bakanımızın, Kadın Girişimcilerimizin ve tüm kadınlarımızın bu önemli gününü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

İstihdam Seferberliği 2019

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu liderliğinde Oda-Borsa Başkanlarıyla birlikte son birkaç ayda hükümete sundukları pek çok talebin Bakan Pekcan’ın desteği ve takibi sayesinde hayata geçtiğini belirten Davut Çetin şunları kaydetti;

“Cumhurbaşkanımız, Ticaret Bakanımız ve diğer Bakanlarımızın katılımıyla, 21 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda gündemimizde olan konuları aktarmıştık. Yine bu Şura’da, Sayın Cumhurbaşkanımız, iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği başlatılması için çağrıda bulunmuştu. 25 Şubat tarihinde “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019’u başlattık. TOBB Başkanımızın ve ilgili Bakanlıklarımızın yapmış olduğu çalışmalar neticesinde istihdam teşvikleri hayata geçirildi.

Yine 25 Şubat tarihinde Sayın Başkanımızın önderliğinde, Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak, 10 Bakan ve Bakan yardımcılarımızla, TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nı gerçekleştirdik. Şura’da, 60 sektör temsilcimiz konuştu ve sorunlarını aktardı. 26 Şubat’ta mesleki eğitimde, yıllardır hayalini kurduğumuz tarihi bir adımı attık.

Odalarımız ve Borsalarımız vasıtasıyla elimizi taşın altına koyduk ve Türkiye’de bir ilki başlattık. Piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan, yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçiyoruz. Bu kapsamda Oda ve Borsalarımıza, 81 İl’de 81 meslek lisesinin yönetimine katılma imkanı verildi.  Oda-Borsalarımız vasıtasıyla buralardaki mesleki eğitimin sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız. Eğitim içeriklerini TOBB ETÜ Üniveritesi desteğiyle hazırlayacağız. Öğrencilere, staj ve işbaşı eğitim imkânı sağlayacağız. Mezunların istihdamını da destekleyeceğiz. Özetle 81 ilde 81 meslek lisesine Oda-Borsa camiası olarak sahip çıkacağız. Bu pilot projeyle geliştireceğimiz kamu-özel sektör ortak yönetim modelini, tüm mesleki eğitim sistemine de yaygınlaştıracağız. Böylece, mesleki eğitimde, özel sektörün rolü artacak ve özel sektör daha fazla söz sahibi olacak, Buradan mezun meslek liseliler, iş hayatına hazır bir şekilde yetişecek, ara elman değil, aranan eleman olacaklar. Başlattığımız bu yeni eğitim modeli ile birlikte, Muratpaşa İlçemizdeki Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, kamu-özel sektör ortak yönetim modeli ile birlikte Antalya ilimizin aranan elemanlarını el birliği ile yetiştireceğiz.

Yine 27 Şubat’ta Adalet Bakanımızla birlikte Ticari Uyuşmazlıklarda Arabulucuk Sempozyumu’nu gerçekleştirdik. Biliyorsunuz 2018’de işçi-işveren arasındaki uyuşmazlıklarda arabuluculuk zorunlu hale geldi. Anlaşmazlıkların yüzde 70’i burada çözüme kavuşuyor. Şimdi ticari uyuşmazlıklarda da zorunlu arabuluculuk devri başladı.

Buradan Antalya iş dünyasına da sesleniyorum; Eğer arabuluculukta da anlaşamazsanız birinci derece mahkemeye gitmek yerine TOBB Tahkim Divanı’na gelin, böylelikle, daha hızlı ve daha düşük maliyetle, anlaşmazlıkları çözüme kavuşturun.

İhracat Destek Ofisi

Son dönemde sayın Bakanımızın destekleriyle, ihracat atağını da başlattık. Ticaret Bakanlığımızla, 21 ilde İhracat Destek Ofisi kurduk. Odalarımız, bu ofisler vasıtasıyla, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak. Antalyamız da 21 il içerisindeki yerini aldı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız da ihracat yapmak isteyen hemşehrilerimize ihracat destek ofisi ile hizmet vermeye başladı. Sayın Bakanımıza, iş dünyamızla istişare içinde sürdürdüğü, sonuç odaklı çalışmaları için huzurlarınızda bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır

Sayın Bakanım; bu toplantı vesilesiyle üyelerimizden gelen sorunların birkaçını müsaadelerinizle sizlere arz etmek istiyorum:

Özellikle ABD ve İngiltere gibi birçok ülkede yerel ticaret işletmelerinin korunması için işyeri açılış izinlerinde ihtiyaç kriteri, zincir mağazalara sınırlama, büyük işletmelere “alan – ev mesafe sınırlaması” gibi uygulamalar geliştirilmiştir.

Sayın Bakanımızın bu konuda Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) ile birlikte yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ediyoruz.

PERBİS sistemi beklendiği gibi faaliyete geçtiğinde Ticarette plansızlığın, işyeri açılış kriterlerinin yetersizliğinin, işyeri enflasyonun ve haksız rekabetin önüne geçilmiş olacaktır.

Yine özellikle sizlerin üzerinde hassasiyetle çalıştığınız son günlerdeki önemli gündem maddelerinden biri olan “Yeni Hal Yasası” çalışması ile ilgili olarak toptancı haller ile ilgili yasal düzenlemelerde üretim ve tüketim bölgeleri arasındaki farklar dikkate alınmalı, yasa hazırlığı bütün paydaşlarla birlikte yapılmalıdır.  Çalışmanın bu kapsamda yapılması sorunların çözümünü de kolaylaştıracaktır.

Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkan her engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu, geçmişte pek çok defa ispat ettik. Özel sektör-devlet istişaresiyle, sorunları aştığımızı gördük. Zira Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. Ülke olarak, son 25 senede, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz. Antalyalı tüm müteşebbis kardeşlerimizin kazancının bereketli, yolunun açık olmasını diliyorum.”

Daha sonra Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Antalya işdünyasına hitap ederek, bakanlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Pekcan konuşmasının ardından Antalya işdünyasının sorularını yanıtladı.

Toplantının sonunda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a günün anısına Başkan Davut Çetin ve ATB Başkanı Ali Çandır, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılmış bir suluboya Antalya tablosu hediye etti.