ATSO 48.Grup (Eğitim faaliyetleri) Meslek Komitesi, Mart ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi.

Toplantıda Komite üyeleri tarafından, 2706 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı gereği yeni koronavirüs (Covid-19) nedeni ile dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için geçerli olan kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31.03.2021 tarihinde sona ereceği hatırlatıldı.

Pandemi sürecinin halen devam ettiğini ve ticari hayatın henüz tam anlamıyla normale dönmediğini belirten Komite üyeleri, mali durumu sonradan bozulan ve kısa çalışma ödeneğine ihtiyacı olan firmaların da bulunduğunu ifade ederek, Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının yeni başvuruları da kapsayacak şekilde tekrar hayata geçirilmesi ve süresinin de 2021 yılı sonuna kadar uzatılması gerektiğini dile getirdi.

Önerinin değerlendirilmesi ve gerekli girişimlerde bulunması maksadıyla TOBB aracılığı ile T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yazı yazılması konusunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

Aşı talebi

Toplantıda; koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların 1 Mart günü yüz yüze eğitime geçmesi nedeniyle öğretmenler için de aşılama sürecinin başladığı hatırlatıldı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yüz yüze eğitime geçen öğretmenlerin listelerinin öncelikli olmak üzere T.C. Sağlık Bakanlığı’na iletildiği belirtilirken, Özel kreş, gündüz bakımevleri, özel çocuk kulüpleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile kolej çalışanlarının da öncelikli aşılama programına alınması önerisinde bulunuldu.

Bahse konu önerinin gereği için TOBB aracılığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı’na bilgi içinse T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na iletilmesi konusunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerileriyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.