4.Grup (Tarım ürünlerinin işlenmesi ve gıda üretimi) Meslek Komitesi, elektrik faturalarındaki dağıtım bedelinin kaldırılmasını ve KDV oranının da düşürülmesini istedi.

Elektrik faturalarının; çiftçi, sanayici ve esnafın önemli bir maliyet unsuru, aile bütçesinde de önemli bir harcama kalemi olduğu ifade eden komite üyeleri, tüketicinin bir elektrik faturası ile elektrik tüketim bedelinin yanı sıra dağıtım, iletim, kayıp/kaçak, perakende satış hizmet, sayaç okuma bedeli, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV ödediğini, faturadaki en yüksek tutarın da dağıtım bedeli olduğunu vurguladılar.

Tüketilen enerji miktarının %50’sinden fazla oranda yansıtılan dağıtım bedeline KDV’nin de eklenmesiyle fatura tutarının çok yükseldiği ifade eden komite üyeleri, son dönemde yaşanan ekonomik krizi hatırlatarak, elektrik faturalarından dağıtım bedelinin kaldırılmasını, KDV oranının da düşürülmesini istedi. Komite bu maksatla TOBB aracılığıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yazı yazılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisini yerinde bularak gerekli yazışmayı başlattı.