Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 41.Grup (Gayrimenkul faaliyetleri) Meslek Komitesi, Türkiye’de 700 bin konut stoku bulunduğunu belirterek, sektörün hareketliliğinin sürekliliği için 31 Ekim’e kadar düşürülen KDV ve tapu harçları oranlarının sürekli hale getirilmesini istedi.

Komite üyeleri, Maliye Bakanlığı’nın konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV oranını 31 Ekim’e kadar yüzde 8’e, tapu harcı oranını da binde 20’den binde 15’e düşürmesinin ve yine 24 Haziran 2018 genel seçiminden önceki süreçte kamu bankalarında konut kredisi faiz oranlarının % 1’in altına indirilmesinin inşaat ve emlak sektöründe son derece olumlu bir gelişme olduğu, bu durumun konut satışlarına olumlu etkileri yaptığını, sektöre hareket getirdiği ve bu durumdan birçok sektörün zincirleme olarak olumlu etkilendiği dile getirdiler.

Ancak 02.07.2018 tarihi itibariyle kamu banklarında da konut kredisi faiz oranlarının yükseldiğini hatırlatan komite, bu durumun hali hazırda Türkiye genelinde yaklaşık 700.000 adet konut stoku olan inşaat ve emlak sektörünün ve bağlantılı birçok sektörün işlerini olumsuz etkileyeceğini ifade ettiler.

Bu bağlamda, 31 Ekim 2018 tarihine kadar düşürülen KDV ve tapu harcı oranlarının, inşaat ve emlak sektöründeki hareketliliğin devamı için sürekli hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapılması için TOBB aracılığıyla T.C. Maliye Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması önerildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin kararını olumlu bularaka gerekli girişimlere başladı.