Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 33.Grup (Motorlu taşıtlar alım ve satımı) Meslek Komitesi, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’e göre yetkilendirilecek alım satım danışmanı ve sorumlularının almak zorunda olduğu Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin verilebilmesi için Odamız ile Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. MEYBEM arasında işbirliği protokolü yapılmasını önerdi. Komite ayrıca binek otomobillerin alımında uygulanan özel tüketim vergisi oranının belirlenmesinde esas alınan vergisiz fiyat (ÖTV matrahı) aralıklarının arttırılmasını da istedi.

Komite, yönetmelik kapsamında gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendileri, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürü ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları gerektiğini hatırlattı.

Söz konusu belgeler için günümüz itibariyle yetkilendirilmiş tek kurumun (MASFED) Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu olduğunu dile getiren komite üyeleri, yukarıda bildirilen belgeler için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB’dan gelen son yazıda Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.’nin (MEYBEM) de Ağustos 2018 itibariyle yetkilendirilmiş olduğu bilgisini paylaştılar.

Üyelerimize yerinde ve etkili hizmet sunabilmek adına mesleki yeterlilik belgelendirme çalışmaları için Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) yerine, Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. MEYBEM ile işbirliği protokolü yapılabileceğini öneren komite, çalışmalarının MESEM Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülmesinin uygun olacağını bildirdi.

MATRAH LİMİTLERİ
Komite üyeleri, trafiğe ilk defa kayıt ve tescil edilecek binek otomobillerin alımında uygulanan özel tüketim vergisi oranının belirlenmesinde esas alınan vergisiz fiyat (ÖTV matrahı) aralıklarının arttırılmasını istedi.

Döviz kurların artmasıyla birlikte %45’lik ÖTV dilimine giren otomobilin olmadığı, hatta %50’lik ÖTV diliminde bile çok az sayıda otomobilin olduğu, birçok otomobilin %60’lık ÖTV diliminde yer aldığını vurgulayan komite, günümüzden itibaren otomobil fiyatlarının daha fazla zam görmesinin önünün kesilebilmesi ve sektörün rahat bir nefes alması amacıyla matrah limitlerinin artırılması gerektiğini bildirdi.

Söz konusu önerinin hayata geçirilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yazı yazılması istendi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin istek ve önerilerini yerinde bularak gerekli girişimlere başladı.