Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 8.Grup (Toptan ve Perakende Gıda Dağıtımı ve Pazarlaması) Meslek Komitesi Kasım ayı olağan toplantısında, sektörel konularda değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda; Komite üyeleri tarafından, likit yemeklik yağlar ve makarna gibi gıda ürünlerine toptan alımlarda %1 KDV ödenirken, nihai tüketiciye perakende satışlarda % 8 KDV oranı uygulandığı, bu durumun hem tüketicinin ürüne daha pahalıya ulaşmasına sebebiyet verdiği, hem de söz konusu ürünleri satan üyelerin işlerini olumsuz etkilediği ifade edildi.

Tarım ve gıda fiyatlarındaki artışların yaşandığı bu süreçte söz konusu gıda ürünlerinin tüketiciye daha ucuza ulaşması ve bu ürünleri satan işyerlerinin ticaretinin canlanması amacıyla hem toptan satışta, hem de perakende satışta KDV oranının % 1 olması gerektiği belirtilerek, bu yönde bir yasal düzenleme yapılması önerildi.

Önerinin TOBB aracılığıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesi konusunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verildi. ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.