ATSO 25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesi’nin online gerçekleşen Mayıs ayı olağan toplantısında, sektör mensubu üyelerden gelen şikayetler ele alındı.
Üyeler, internette “yetkili teknik servis” ilanıyla birçok sahte servisin bulunduğuna değinerek, bu kişilerin tamire gittikleri evlerden cihazları alarak bir daha geri getirmediklerini, cihazların yan sanayi parçaları ile tamiratını yaparak yüksek fatura kestikleri ya da yanlış tamir ile cihazlara hatta evlere hasar verdiklerini kaydetti.
Söz konusu sahte yetkili servislerin, bulundukları muhitteki aramalarda yetkili teknik servis olarak en üst sırada görünebilmek için arama motorlarına ücret karşılığında reklam verdikleri (Google, yahoo, yandex, msn vb.) ifade eden üyeler, müşterilerin kullandıkları markanın ismiyle internette yetkili servis aradığında önlerine çıkan ilk sayfayla dolandırıcıların ağına düştüklerini kaydetti.
Komite üyeleri, söz konusu olumsuz durumun önüne geçilebilmesi amacıyla internet arama motorları tarafından sözde yetkili servislere (yetkisiz servislere) müsaade edilmemesi için yasal düzenleme yapılması yönünde görüş bildirdi.
Toplantıda söz konusu önerinin değerlendirilmesi için TOBB aracılığıyla Ticaret Bakanlığı’na yazı yazılması hususunun yönetim kuruluna sunulmasına karar verildi.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisi üzerine gerekli girişimleri başlattı.